Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örnek uygulamayla işçiler güvencede

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Örnek uygulamayla işçiler güvencede

Türkiye'de işçi güvenliği tartışmaları yaşanırken, Antalya'daki bir işletmenin uygulaması dikkat çekti. Kaza geçirip ölen işçinin ailesi işyerinin özel ferdi kaza sigortası sayesinde mağdur olmadı

Türkiye'de iş ve işçi güvenliği tartışmalarının yaşandığı bir dönemde Antalya'daki bir işletmenin işçilerinin geleceği ile ilgili uygulaması dikkat çekti. Kaza geçirip hayatını kaybeden işçinin ailesi işyerinin yaptırdığı özel ferdi kaza sigortası sayesinde mağdur olmadı.

AİLEYE TAZMİNAT ÖDENDİ

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir mermer fabrikasının Burdur'daki ocağında çalışan Ali Baş, geçirdiği kazada hayatını kaybetti. Fabrikanın bütün işçilerini güvence altına almak için yaptığı ferdi kaza sigortası sayesinde Ali'nin ailesinin acısı bitmese de biraz hafifledi. Ferdi kaza sigortası kapsamında anlaşmalı banka tarafından Ali'nin ailesine 75 bin lira ödendi. Ödeme için gereken işlemleri, ölen işçinin babası Cengiz ve annesi Hayriye Baş, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gülmez ve İnsan Kaynakları Müdürü Emrah Aslan ile bankanın yetkilileri birlikte yaptı. Burdur'da 24 Ağustos günü geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ali Baş'ın babası Cengiz Baş, firmanın işçilerine karşı duyarlılığı için teşekkür etti. Baş, "Ömrünün baharında evladımızı kaybettik. Hiçbir şey acımızı dindiremez. Ama oğlumuzun çalıştığı firmanın bu duyarlı davranışına çok teşekkür ediyoruz. Diğer işletmelere de örnek olmasını istiyoruz" sözleriyle duygularını ifade etti. Hayatını kaybeden Genç'in gözü yaşlı annesi Hayriye Baş da, parayla oğlunun hatırasını yaşatacak bazı hayır işleri yapmayı düşündüklerini belirtti.

BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR
Firma Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gülmez "İşçilerimiz bizim için çok değerlidir. Maalesef acı bir olay yaşadık. Biz, işçilerimizin tırnağına zarar gelmemesi için her türlü tedbiri almamıza rağmen böyle bir talihsizlik başımıza geldi. Firmamızın kurulduğu 2007 yılından bu yana çalışan yaklaşık 400 personelimizin her biri için bu ferdi kaza sigortasını yapıyoruz. Bu para yavrumuzu geri getirmez ve tırnağının bedeli olamaz. Ama bir nebze de olsun ailesinin acısını hafifletecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek uygulamayla işçiler güvencede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN