Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali'den turizmcilere beyin fırtınası teklifi

Antalya Valisi Muammer Türker, SABAH Akdeniz aracılığıyla turizmcilere çağrıda bulundu. Vali Türker, Antalyalı turizmcilerle bir araya gelip beyin fırtınası yapmak istediğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Vali'den turizmcilere beyin fırtınası teklifi
Antalya Valisi Muammer Türker, SABAH Akdeniz ailesini makamında ağırladı. Türker, Rusya'daki devalüasyon nedeniyle bir belirsizliğin yaşandığı sıkıntılı ortamda SABAH Akdeniz aracılığı ile turizmcilere çağrıda bulundu. Kentin turizm potansiyelini arttırmak için sektör temsilcileri ile bir araya gelerek beyin fırtınası yapmak istediğini belirten Türker, "Ne yapmamız gerekiyor sorusuna cevap arayacağım" dedi. Türker, aynı buluşmayı tarım sektörü ile de yapmak istediğini söyledi.

SAMİMİ ORTAM OLSUN

Kentin turizm potansiyelini arttırmak için sektör temsilcileri ile beyin fırtınası yapmak istediğini belirten Türker, "Turizm ve yan sektörlerin temsilcileri ile bir araya gelip 'Ne yapmamız gerekiyor' sorusuna cevap arayacağım. Zaman zaman buluşup konuşuyoruz fakat daha sistematik bir şekilde olmadı. Gördüğüm şeyleri turizmciler ile paylaşmak onlar ile dertleşmek istiyorum. Kongrelerde değil de daha samimi bir ortamda buluşup beyin fırtınası yapmak istiyorum. Benzer toplantıları tarım sektörü ile de yapacağım. Elimizdeki değerleri bu şekliyle mi sürdüreceğiz, eksiğimiz, yanlışımız nerededir bunu konuşmamız lazım" dedi.

DEVASA POTANSİYEL

Antalya'nın turizm potansiyelini diğer illerin potansiyeli ile birleştirerek sektörü daha güçlü bir hale getirmek istediğini vurgulayan Türker, "Antalya'da hem kayak yapabilme hem de neredeyse yıl boyunca denizden istifade edebilme imkanınız var. Bu imkan dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde yaşanmıyor. Buna Antalya'nın dışındaki diğer değerleri de dahil ettiğimizde karşımıza devasa ölçüde bir potansiyel çıkıyor. Bizim bunları mutlaka turizmin hizmetine sunmamız lazım" diye konuştu.

REKABET GÜCÜ ARTAR

Bu hayali gerçekleştirmede ulaşımın önemli bir rol oynadığına değinen Türker, "Havacılık çok gelişti, duble yollarla karayolu taşımacılığı da önemli bir ivme kazandı. Türkiye'nin başka yerlerindeki değerleri de Antalya turizmine entegre ederek pazarlıyor olmamız lazım. Hiç kimse böyle bir durumda Antalya'nın rekabet gücü azalır diye bir karamsarlığın içerisine girmesin. Bilakis çarpan etkisi yaratır. Kapadokya ile Antalya'yı eşleştirsek, Antalya ile Nemrut'u, Karadeniz'i eşleştirsek mesela, çarpan etkisi ile hem oralar daha fazla kazanır hem Antalya hem de Türkiye kazanır" dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Antalya'nın her alanda birçok değeri olduğunun altını çizen Vali Türker, "Kırsal karakterin çok yoğun yaşandığı bölgelerimiz var. Yörük kültürü var, Toros Dağları'nda yaşanan bir başka hayat var. Tarihin çok eski çağlarından bu yana bize ait ve bu topraklarda yaşamış olan medeniyetlere ait çok fazla değerimiz var. Bu varlıkları turistlere pazarlayarak bir adım daha öne geçiyorsunuz. Bunları bizim kazılar ve rehabilitasyon projeleri ile daha fazla işin içerisinde katmamız gerekiyor. Oralara giden yollar ve tesisler ile birlikte buraları turistlerin hizmetine daha fazla sunmamız gerekiyor" diye konuştu.

YANLIŞA DÜŞMEYELİM

Turizmdeki ürün çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini belirten Vali Türker, "Turizmi otele sıkıştırıp kalma yanlışına düşmememiz gerekiyor. Turistlere bize ait olan değerleri bütün geleneksel motifleri ile sunmamız gerekiyor. Bu kadar değerin olduğu bir yerde turizmi götürüp deniz kıyısına sıkıştırdığınız zaman, kendi kendinize haksızlık yapmış olursunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali'den turizmcilere beyin fırtınası teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN