Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı denetime sıkı denetim var

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yaptığı denetimler sonucu Antalya'daki 92 yapı denetim firmasından 37'si imara aykırı işlemden geçici faaliyet durdurma cezası aldı

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Yapı denetime sıkı denetim var
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul'da yaşanan asansör kazasının ardından yapı denetim kuruluşlarını mercek altına aldı. 10 işçinin hayatını kaybettiği kazanın ardından denetimlere hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 603 noktada faaliyet durdurma cezası verdi, 62 kuruluşun da belgesini tamamen iptal etti. Denetimlerde Antalya'daki yapı denetim firmaları sınıfı geçemedi. Yurt genelinde en fazla geçici faaliyet durdurma cezası verilen şehir Antalya oldu.

DENETLEMELER
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri yapı denetim kuruluşlarının ofislerinin yılda en az 2 kez, şantiyelerin de en az 6 kez denetlendiğini bildirdi. Habersiz yapılan rutin denetimlerin yanı sıra anlaşmazlık feshinden kaynaklanan durumlarda ve şikayet gelmesi halinde de denetim yaptıklarını belirten müdürlük yetkilileri, tespit edilen eksiklerin komisyona havale edildiğini aktardı.

1 YIL DURDURMA

Kanun gereği Antalya'da en fazla 105 yapı denetim firmasının faaliyet gösterebileceğini belirten yetkililer, yılbaşında 92 olan firma sayısının yapılan denetimler sonucunda 55'e düştüğünü belirtti. 37 yapı denetim firmasına imara aykırı işlem yaptıkları gerekçesiyle 1 yıla varan geçici faaliyet durdurma cezası verildiğini ifade eden müdürlük yetkilileri, men edilen firmaların denetlemekle sorumlu olduğu diğer şantiyelerin başka firmalara devredildiğini açıkladı.

102 NOKTADA İMARA AYKIRI İŞLEM YAPILMIŞ
102 noktada tespit edilen imara aykırı işlem nedeniyle 37 firma geçici olarak faaliyetten men edilirken Bakanlık'tan edinilen bilgiye göre 4 kuruluşun da belgesi iptal edildi. 102 noktada faaliyet durdurma kararının alındığı Antalya'yı 89 men kararı ile Tekirdağ, 60 men kararı ile Muğla, 42 men ile İstanbul, 40 men ile İzmir takip etti. Bakanlıkça geçen yıl 5 bin 476 şantiyede yapılan denetimlerde 543 kuruluşa geçici faaliyet durdurma cezası verilmiş, 52 kuruluşun da belgesi iptal edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı denetime sıkı denetim var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN