Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damlama sulama atağı

Milletvekili Badak ve DSİ 13. Bölge Müdürü Özgür, Serik, Manavgat ve Aksu'nun sulama birlik başkanları ile damlama sulamayı masaya yatırdı

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Damlama sulama atağı
Antalya Milletvekili Sadık Badak ve DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür, Serik, Manavgat ve Aksu ilçelerinin sulama birlik başkanları ile bir araya gelerek damlama sulama konusunu masaya yatırdı, talep ve sorunları dinledi.

İZLENECEK YOL KONUŞULDU
Bölgede damlama sulamaya geçiş, izlenmesi gereken yol, bu konudaki kayıplar ve yapılması gerekenlerin ele alınacağını belirten Badak, "Bölgemizdeki 12 sulama birliği kapsamında 510 bin dönüm alan var. Bu alanın ancak 280 bin dönümü sulanabilmektedir. Bu azlığın sebeplerinden bir kısmı hepsinde sulamaya ihtiyaç olmamasından ve hububat ekiminden dolayıdır. Tabi bir kısmı da boş kalıyor. Vahşi sulama ve şu andaki mevcut sulama sebebiyle randıman oldukça düşüktür. Maksadımız bunu arttırmaktır" dedi. Bölgede 40 yıldır bekleyen 4 büyük baraj projesi olduğunu hatırlatan Badak, "Manavgat Naras, Gazipaşa Gökçeler, Küçük Aksu, Kaş Kıbrıs Barajı. Bu barajlardan bir kısmı açıldı, bir kısmı inşa halinde, bir kısmı da projelendirilmektedir. İnşallah çıktığımız yolu hep beraber başarırız" diye konuştu. Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını söyleyen Badak, "Ama bölgemizde içme suyu, sulama suyu ve kullanma suyu yeteri kadar var. Çiftçimizin modern sulama sistemleri ile hem tasarruf edebilir hem de rekabet edebilir duruma gelmesi için çalışmaktayız" dedi. DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür de, su tasarrufu ve çiftçilerin işletme giderlerinin minimum seviyeye indirilmesinin önemli olduğunu belirterek, "Eskiden yüzde 20 gibi bir katılım payı vardı. Sizlerin desteklerinizle bu oran yüzde 10'a düşürüldü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damlama sulama atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN