Asırlık sanatın yaşam savaşı

Türkiye'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli 5 cam üfleme sanatçısından biri olan Coşkun Keskin, mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Asırlık sanatın yaşam savaşı
Fethiye'de, kira ücretini karşılayamadığı için atölyesini kapatan Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli cam üfleme sanatçısı Coşkun Keskin, mesleğini sokakta yaşatmaya çalışıyor. Türkiye'de Bakanlık belgeli 5 cam üfleme sanatçısından biri olan 57 yaşındaki Keskin, kirasını ödeyemediği için atölyesini kapatarak Cumhuriyet Mahallesi'nde bir pasajın girişinde çalışmaya başladı. Pasaj girişine koyduğu masada sanatını icra eden Keskin, ürettiği ürünleri müşterilerinin beğenisine sunuyor. Yüksek ısı ile genleştirdiği camlara üfleyerek boyut kazandıran Keskin, el işçiliği ve hayal gücüyle tüp halindeki cam parçalarına şekil veriyor. Birçok hayvan figürünün yanı sıra futbol takım logoları, kolye ve vazolar yapan Keskin, hem sanatını yaşatıyor hem de geçimini sağlıyor.

MESLEĞE DENEY TÜPÜ İLE BAŞLADI

Sanata başladığı yıllarda cam şırınga, farklı boyutlardaki deney tüpleri gibi laboratuar malzemeleri yaptığını kaydeden Keskin, daha sonra kendisini geliştirerek istediği figürü cama yansıtmaya başladığını söyledi. Yaklaşık 6 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığından 'cam üfleme sanatçısı belgesi' aldığını belirten Keskin, "Türkiye'de bu belgeye sahip 5 kişiden biriyim. Amacımız bu sanatı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak. Teknolojinin insan hayatına girmesiyle bu tür sanatlara ilgi azalıyor. Biz de Bakanlık sanatçısı olarak sanatımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz" dedi.

İLGİ GÖSTERİLMİYOR
Azim ve sabır gerektiren cam üfleme sanatına yeni neslin ilgi göstermediği için yerine yetişecek usta olmadığını vurgulayan Keskin, şöyle konuştu: "Teknolojinin yaygınlaşmasıyla gençler daha çok bilgisayara yöneldi. Gençlerimizi bu tür sanatlara yönlendiremiyoruz. Bizim zamanımızda teknoloji gelişmediği için bu sanatlar kıymetliydi. O zaman insanlarda sabır vardı ve bir şeyler öğrenmek için çaba harcıyorlardı. Çaba ve sabrı götüren bilgisayar çağı, gençlerin boş zamanın yanında dolu olan zamanlarını da aldı. Ben elimden geldiği kadar gençlere bu sanatı öğretmeye çalışıyorum ama kimsenin öğrenme isteği yok."

MAHARETLİ NEFES
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli cam üfleme sanatçısı Coşkun Keskin, mesleğini sokakta yaşatmaya çalışıyor. Keskin, ateşle ısıttığı cama üfleyerek büyük bir maharetle istediği şekli verme yeteneğine sahip.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık sanatın yaşam savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN