Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılbaşı çiçeği Antalya'dan

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Yılbaşı çiçeği Antalya'dan
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, yılbaşı için İngiltere, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere 40 milyon dal çiçek ihraç ettiklerini ve 4 milyon dolar gelir elde ettiklerini söyledi. Bağdatlıoğlu, her yıl yılbaşında çiçek ihracatında ikinci sırayı alan Rusya'nın ruble krizi nedeniyle 4'üncü sıraya düştüğünü de açıkladı.

DÜŞÜŞ ÜRETİM KAYNAKLI

Bağdatlıoğlu, bu yıl yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle çiçek üretiminde yüzde 20'lik bir düşüş yaşadıklarını açıkladı. Hava koşulları nedeniyle yaşanan üretim düşüşüne rağmen 2014 hedeflerine ulaştıklarını belirten Bağdatlıoğlu, "Yılbaşı için 40 milyon dal çiçek ihraç ettik. Çiçek ihracatında birinci sırayı İngiltere, ikinci sırayı Hollanda, üçüncü sırayı Almanya ve dördüncü sırayı ise Rusya aldı" dedi

KRİZ FIRSAT OLABİLİR

Türkiye'nin her zaman zor koşullarda ihracatını arttırdığını, geçen yıllarda Irak, İran ve Ukrayna'da savaş varken çiçek ihracatının artış gösterdiğini belirten Bağdatlıoğlu, "Rusya'da da aynı şekilde orta vadede bu durumun değişeceğine inanıyorum. Rakip ülkeler Almanya ve Hollanda, Rusya'ya mal göndermekten korkuyor. Sınır kapılarında işlemler daha kolay olmaya başladı. Kriz anında da devlet olarak ihracatımızı rahatlatacak adımların atılması gerekiyor. Kapılar açılsın bu krizi aşacağız. Krizi avantaja çevirebiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılbaşı çiçeği Antalya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN