Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya markasıyız

Giriş Tarihi: 22.12.2014
Dünya markasıyız

Dışişleri ve Avrupa Birliği Bakanlıkları'nın Antalya temsilcilikleri hizmete açıldı. Açılışa Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile AB Bakanı Bozkır da katıldı

Dışişleri ve Avrupa Birliği (AB) Bakanlıkları'nın Antalya temsilciliği düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Antalya Valisi Muammer Türker, bürokratlar ve siyasetçiler katıldı.

BM'DE ANTALYA YANKISI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin kentte yaptığı bir toplantının yankılarının halen sürdüğü ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, "Artık BM'nin koridorlarında reform konuşulduğu zaman herkes 'Reforma Antalya ruhuyla devam etmeliyiz' diyor. Dünyanın en büyük örgütünün reformu artık Antalya adıyla anılır hale geldi. Bu da Antalya'nın nasıl bir dünya markası olduğunun başka bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

ÖNCE EĞİTİM
AB Bakanı Volkan Bozkır ise İstanbul'dan sonra ikinci temsilciliğin Antalya'da açıldığını söyledi. Temsilcilikte AB'nin öneminin daha iyi anlaşılması ve birlikte çalıştıkları sektörlerin güçlerinin arttırılmasını amaçladıklarını belirten Bozkır, "Öncelikle sivil toplum ile birlikte çalışmayı istiyoruz. Sivil toplumumuz ile AB projeleri yapmak istiyoruz. Proje yaparak 4,7 milyar euro alabileceğimiz bir para var. Önce proje yapmayı öğretip daha sonra çalışmalarımızı bu yönde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

DİPLOMASİNİN MERKEZİ

Törende konuşan Antalya Valisi Muammer Türker de Antalya'da şu an 1 başkonsolosluk, 3 konsolosluk, 36 tane de fahri konsolosluk olduğunu belirterek açılan temsilciliklerin Antalya'nın diplomasideki gücünü artıracağını söyledi.

ULUSLARARASI MARKA
Antalya'nın 2015 ve 2016 yıllarında ev sahipliği yapacağı uluslararası etkinlikleri hatırlatan Çavuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu organizasyonlara her türlü desteği verdiğini söyledi. İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Türkiye'deki 4'üncü temsilciliğin Antalya'da açıldığını söyleyen Çavuşoğlu, "Diploması artık belli bir grup insanın kapalı kapılar ardında, dar bir çerçevede yürüttüğü bir alan değildir. Artık diploma- sı sivil toplum kuruluşlarına kadar yayılmıştır. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de Antalya'dır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya markasıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN