Işık YARGIN: Hatırladıklarım

Giriş Tarihi: 22.12.2014
2014 yılının sonuna sayılı günler kaldı.
Zaman hızlı. Hafta Çarşamba gününde, ay 15'inci günüde, yıl Haziran ayı geldiğinde bitiyor. Bu hissiyatı biz insanoğluna kabul ettiren dünyamız, her yıl olduğu gibi, yaptığım yıllık gözden geçirmemde sıklıkla "bunu da mı bu yıl yaşamıştık, hadi canım!'' çığlıklarını atmama sebep oldu.
2014 yılını boşa koyuyorum dolduramıyorum, doluya koyuyorum aldıramıyorum.
Memleket yanından bakıyorum iş zor, dünya yanından bakıyorum bu da ne!
Geçtiğimiz Haziran ayında 115 $/varil fiyatından 70 $/varil seviyelerine kadar gerileyen petrol fiyatları piyasaların en önemli gündem konusu olmaya devam ediyor.
Fiyatlardaki düşüşün nedenleri ile ilgili çeşitli senaryolar hatta komplo teorileri okuyoruz. Bunlardan en yaygını, ABD ve Suudi Arabistan'ın, Suriye konusunda kendi çıkarları doğrultusunda davranmayıp Suriye'ye destek çıkan, Rusya ve İran'ı cezalandırmak. Teorisyenler buna bir de Rusya'nın Ukrayna politikasına ilişkin sabıkalarını da ekliyorlar. Durum tadından yenmez bir şekilde ülkemizin ekonomisini etkilemeye başladı bile. 2008'de 38 milyar dolar olan toplam ticaret hacmi 2014'de 32 milyar dolarda kalması bekleniyor. Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı ise 8 milyar dolardan 6 milyar dolar seviyelerine geriledi. Rusya ekonomisinin küçülme riski, rublenin aşırı değer kaybı, enflasyon rakamlarının artması ve alım gücünün zayıflaması, Türkiye'nin Rusya ile başta turizm olmak üzere, ticari ilişkilerinde alarm zilleri çaldırıyor.
Bu konular çok ciddi.
Gelin gülümseten konulara bir göz atalım; (ALS) hastalığına dikkat çekmek için buzlu kova kampanyası başlatıldı. Amerika'da 30 milyon dolar toplanırken, Türkiye'den de birçok ünlü ismin kafalarından aşağı buzlu su dökerek katıldığı kampanyada 10 bin ALS hastası için 695 bin lira toplandı. Bana bile meydan okundu o derece yani:) Oscar ödül töreninin önüne geçen selfie furyası başladı. Çektiği selfie ile Ellen DeGeneres'in Oscar tweet'i 2014 yılında en çok retweet edilen tweet oldu. Hala demode olmadı selfienazlar çoğaldıkça çoğalıyor:) Bu konular da çok sulu.
13 Mayıs'ta Soma'da bir maden ocağında elektrik kaçağından dolayı çıkan yangında, 301 madenci göçük altında kalarak hayatını kaybetti. 'Çizmeyi çıkarayım sedye kirlenmesin' diyebilen insanı tanıdık. 32. kattan düşen asansör, 10 işçinin yaşamını kaybetmesine sebep oldu. Karaman'ın Ermenek ilçesinden bir kötü haber geldi. Maden ocağında yaşanan su baskınının ardından 18 işçi ocakta yaşamını yitirdi. 'Oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı' diyen anneyi tanıdık. Bu konular da çok acı.
Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı 'Kış Uykusu' filmi, 2014 Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı. Tarihte ilk kez insan yapımı bir araç bir kuyrukluyıldıza inmeyi başardı. 'Matematiğin Nobeli' olarak adlandırılan Fields Matematik Ödülleri'ni ilk defa bir kadın matematikçi aldı. Türkiye'de geride kalan 11 ayda 240 kadın erkek şiddetine maruz kalarak canlarından oldu. Ağustos 2014'te kadın girişimci sayısı ilk kez 100 bin sınırını aşarak 109 bine ulaştı. Bu konular da ortaya karışık. Ama yaşam akıp gidiyor acısıyla tatlısıyla ve 2014 yılının uğurladığı Gabriel Garcia Marquez'in dediğini tutalım: "Bir sona geldiğin için ağlama, onu yaşadığın için gülümse." "Önemli olan, hayatta başına ne geldiği değil, neyi nasıl hatırladığındır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Hatırladıklarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN