Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağış olmayınca nakil yapılamadı

Türkiye'nin ilk çift kol, rahim ve yüz naklini başarıyla gerçekleştiren Hastanesi, bağış olmayınca 2014 yılında yüz ve kol nakli yapamadı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Bağış olmayınca nakil yapılamadı
Türkiye'de ilk çift kol, rahim ve ilk yüz naklini gerçekleştiren ardından da seri şekilde toplamda 5 yüz nakline ulaşan Hastanesi 2014 yılında hiç uzuv nakli yapamadı. Nakillerde duraklamaya girilmesinin, uzuv bağışı gelmemesinden kaynaklandığı öğrenildi. Türkiye'nin yakın zamana kadar bilim kurgu filmlerinde izlediği birbirinden önemli nakillere imza atarak bir rahim, bir çift kol ve 5 yüz nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, 2014'ü nakilsiz geçirdi. Buna rağmen ABD üniversiteleri başta olmak üzere dünya bilim çevreleri tarafından Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleşecek her nakil takip ediliyor.

50 KİŞİ SIRADA BEKLİYOR

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, merkezlerinin Türkiye'nin yüz ve organ naklinde dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi. 2014 yılında Türkiye'de uzuv bağışı olmayınca yüz ve kol nakli yapılamadığını anlatan Prof. Dr. Dinçkan, "Akdeniz Üniversitesi'nde 50'ye yakın kişi yüz ve kol nakli olmayı bekliyor. Her an nakil olacakmış gibi 4 kişi de hazır tutuluyor. Yüz ve kol bulunması halinde bu nakiller gerçekleşecek. Ancak topluma uzuv naklinin önemini anlatmaya devam edip bağışçı sayısını arttırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

NAKİLDE BİR NUMARA

Merkezlerinin sadece yüz naklinde değil, böbrek, karaciğer, pankreas ve kalp nakillerinde de dikkat çektiğini belirten Prof. Dr. Dinçkan, "Merkezimize dünyanın her yerinden hastalar geliyor. Bugüne kadar yaptığımız böbrek nakli sayısı 3 bin 514, karaciğer nakli sayısı 328, kalp 72 ve pankreas nakli sayısı ise 71 oldu. Bu nakil sayıları merkezimizin ve ülkemizin organ naklinde geldiği noktayı açıkça göstermektedir" dedi.

İLKLERİN MERKEZİ OLDU
Şimdiye kadar 5 yüz nakli gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bu performansı ile dünyanın en önemli yüz nakil merkezi durumuna geldi. AÜ Hastanesi Türkiye'de ilk kez çift kol naklini 25 Eylül 2010 tarihinde Cihan Topal'a, dünyada ilk kez tam rahim naklini 9 Ağustos 2011 tarihinde Derya Sert'e yaptı. Türkiye'de çığır açarak yüz naklinde ilki gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, başarıda hız kesmeyerek Türkiye'nin ilk yüz naklini 21 Ocak 2012'de Uğur Acar'a, 4'üncü yüz naklini 15 Mayıs 2012 tarihinde Turan Çolak'a, 5'inci yüz naklini de 19 Temmuz 2013 tarihinde Recep Sert'e yaptı. Özkan, Türkiye'nin 6'ncı yüz naklini 23 Ağustos 2013 tarihinde Salih Üslün'e, Türkiye'nin 7'inci yüz naklini ise 28 Aralık 2013 tarihinde Recep Kaya'ya yaptı. Bu nakil ile Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan yüz nakli sayısı 5'e ulaştı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi böylece dünyada en çok yüz nakli yapan merkez oldu. Ancak bağış gelmeyince Özkan ve ekibi 2014'ü uzuv nakli konusunda boş geçirdi.

DÜNYA TAKİP EDİYOR
Türkiye'de toplam 7 yüz nakli gerçekleşmesinin ardından 5 yüz nakli ile en çok nakil gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ı tüm dünya adım adım izlemeye başladı. Başta ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya üniversiteleri Prof. Dr. Ömer Özkan'ı ülkelerine davet ederek 5 yüz naklinin öyküsünü ve bilimsel sonuçlarını onun ağzından dinledi.

RECEP SERT EVLENDİ
Ömer Özkan'ın yüz nakli yaptığı Recep Sert, yeni yüzüne kavuşur kavuşmaz nişanlanmıştı. Türkiye'ni 5'inci yüz nakilli insanı olan 28 yaşındaki Sert (28), 29 yaşındaki Esma Akyurt ile hafta sonunda Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde düzenlenen düğün töreni ile evlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış olmayınca nakil yapılamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN