Çelik'ten kriz uyarısı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Çelik'ten kriz uyarısı

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, turizmcilere uyarıda bulunarak "Sakın ola ki kimse kriz algısına girmesin. Baskı oluşturmaya çalışıyorlar" dedi

Rusya'daki devalüasyon sonrası turizmde yaşananlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten sert uyarı geldi. İstanbul'da katıldığı bir otel açılışında konuşan Bakan Çelik, otel sahiplerinin kriz algısına girmemesini istedi. Rusya'da yayın yapan bazı gazete ve internet sitelerinin Türkiye ve özellikle Antalya bölgesindeki otellerin fiyatlarını yüzde 20 düzeyinde indirdiklerine dair yayınlar yapmasının hemen ardından konuşan Bakan Çelik, Türkiye'nin etrafında her gün yeni gelişmeler yaşandığını, bu gelişmelerin olumsuzlarından Türkiye turizminin etkilenmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

RUSYA'YA GİDECEK
Çelik, Rusya'da yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin turizmine etkisini önlemek için kendisinin başında yer alacağı bir heyetle Rusya'ya gideceklerini, oradaki tur operatörleri ve acentelerle bir araya geleceklerini belirtti. Türkiye'nin bir turizm markası olarak dünyada özenilen bir ülke olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu: "Türkiye güçlü, kuvvetli, istikrarlı, yükselen demokrasisi ve ekonomisiyle model bir ülkedir. Her yeni açtığımız tesisle birlikte bu ivmeyi daha da yükseltiyoruz. Bu vesileyle tekrar söylemek istiyorum, özellikle turizm sektörünün içinden bazı isimlerin bir kriz varmış gibi konuşması, bir kriz algısı üretmesi ya da oda fiyatlarının kırılması gibi bir takım tekliflerde bulunması kesinlikle bizim açımızdan meşru kabul edilmez. Bunu doğru bulmayız, sektöre ve Türkiye'ye zarar veren bir açıklama olarak görürüz."

KİMSE KRİZ ALGISINA GİRMESİN
Bazı gazetelerde turizme ilgili olumsuz haberler yayımlandığını anımsatan Çelik, "Hem turist potansiyelini korumak hem gelirimizi korumak için ciddi bir kriz yönetimi yapıyoruz. Türk turizmcilerinin bir kriz algısına girmemesi gerekir. Etrafımızdaki her negatif gelişmeden sonra üzerimizde baskı oluşturmaya çalışırlar. Sakın ola ki bir kriz algısına girilmesin, fiyat kırılması gibi bir olumsuz duruma kapı açılmasın. Böyle bir şey olduğu zaman 2-3 yıldan önce eski halimize gelemiyoruz. Bize kriz pompalamaya çalışanlara inat, biz ülkemizin tanıtımını, turizmimizin yönetimini en iyi şekilde sektörle birlikte yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelik'ten kriz uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN