Bademcik enfeksiyonları böbrek ve kalbi etkiler

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Bademcik enfeksiyonları böbrek ve kalbi etkiler

Medstar Topçular Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Veli Gündüz, bademcik ve geniz eti hastalıkları hakkında bilgi verdi

Bademcikler (tonsil) ve geniz eti (adenoid), lenfoid dokunun bir parçasıdır ve vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan antikorları üretirler. Bademcikler ağız boşluğunda, dil kökünün iki yanında yerleşmiştir. Geniz eti ise burun boşluğunun arka tarafında bulunur. Bademcik ve geniz eti dokusunun normalden daha büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma problemlerine, sık geçirilen bademcik enfeksiyonları da kalp kapakçığı ve böbrek hasarlarına yol açabilmektedir. Medstar Topçular Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Veli Gündüz, bademcik ve geniz eti hastalıkları hakkında bilgi verdi. Bedemcik ve geniz eti dokularının, enfeksiyonlara ve büyüklüklerine bağlı olarak önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Gündüz, "Geniz eti, daha çok çocukluk çağının problemi olmasına rağmen bademcik hem çocuklarda hem de erişkinlerde hastalığa neden olabilir. Bademcik enfeksiyonları, hem hastanın günlük yaşamını etkiler hem de sık ilaç kullanımı gerektirir. Geçirilen enfeksiyonların en önemli sonuçları; kalp kapakçıkları, eklem ve böbrekleri olumsuz etkilemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlardır" dedi.

AĞIZ KOKUSU VE HORLAMA

Bademciklerin normalden büyük olmasının ağız hijyeninin bozulmasına yol açacağını vurgulayan Gündüz, "Bademcikler üzerinde biriken yiyecek artıkları ağız kokusuna neden olur. Geniz eti dokusunun büyüklüğü çocuklardaki burun tıkanıklığının en önemli nedenidir. Bu hastalarda gece ağız açık uyuma ve horlama görülür. Geniz eti orta kulakta havalanma bozukluğu, kulak zarında çökme ve işitme kaybına zemin hazırlar. Çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu yapar, sinüzit, farenjit ve alt solunum yolu problemlerine sebep olur" diye konuştu.

AMELİYAT GEREKEBİLİR
Cidi problemlere yol açmayan bademcik ve geniz eti kaynaklı sorunların ilaçlarla tedavi edilmesine rağmen, bazen bademcik ve geniz etinin alınması gerekebileceğini vurgulayan Gündüz, "Bademciklerin yutmayı zorlaştıracak kadar ya da tek taraflı büyümesi, ağız kokusuna neden olacak şekilde sık sık birikim olması, geniz eti dokusunun burun tıkanıklığına yol açması, orta kulak iltihabı ve işitme kaybı ameliyat gerektiren durumlardır" dedi.

AMELİYAT YAŞI ÖNEMLİ
Bademcik ve geniz eti ameliyatı için kesin bir yaş olmadığını belirten Gündüz, "Sıklıkla kabul edilen bademcik ameliyatı için 3 yaşın doldurulması beklenir. Geniz eti ameliyatı 1 yaşında da yapılabilir. Çocuk büyüsün diye beklemek hastaya zarar vererek tedavi başarısını düşürebilir. Bademcik ve geniz eti alınması, bağışıklık sistemini olumsuz etkilemez. Bu da bademcik ve geniz etinin bağışıklık sisteminde önemli rolü bulunmadığının bir gösteresidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bademcik enfeksiyonları böbrek ve kalbi etkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN