Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK ilaç kullanımına el attı

Giriş Tarihi: 27.12.2014
SGK ilaç kullanımına el attı

SGK İl Müdürü Selim Erol, akılcı olmayan ilaç kullanımının önüne geçmek için Akılcı İlaç Kullanımı projesi başlattıklarını söyledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Selim Erol, gereksiz yere ilaç kullanımının önüne geçmek için bir proje başlatıldığını açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı ve Marmara Üniversitesi işbirliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Etkinliklerine Yönelik Altyapı Oluşturma ve Geliştirme Projesi'nin hayata geçirildiğini belirten Erol, yanlış ilaç kullanımı hakkında uyarılarda bulundu.

YENİ SORUNLAR

Sağlık harcamalarına önemli bir kaynak ayrıldığını ifade eden Erol, "İlaç tedavisi hastalıkların tedavisinde önemli bir yer tutarken, akılcı olmayan ilaç kullanımı, ilaç etkisizliğinden, ilaca bağlı toksik etki sorunlarının yaşanmasına, sağlık sistemine karşı güvensizlikten, gereksiz tedavi harcamalarına kadar pek çok soruna neden olabilmektedir" dedi.

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Akılcı olmayan ilaç kullanımının başarılı sağlık hizmeti sunmanın önündeki temel sorunlardan biri olduğunu belirten Erol, "Proje kapsamında 'Akılcı İlaç Kullanımı' hakkında bilinç düzeyini arttırılmasına yönelik toplumun tüm kesimlerine hitap eden yazılı ve görsel kaynaklar hazırlanmıştır. Bu kaynaklara bilgiye www. Antalyasgk.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Unutulmamalı ki ilaç bilinçsiz kullanılarak sağlığı tehdit etmesi için değil bilinçli kullanılarak sağlığa katkı sunması için üretilir ve kullanılır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK ilaç kullanımına el attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN