Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halı kültürü bitiyor

Kendine has motifleriyle 800 yıldır dokunan dünyaca ünlü Döşemealtı halısının üretimi durma noktasına geldi. Dokuma kültürü canlandırılmaya çalışılıyor

Giriş Tarihi: 1.1.2015 ABONE OL
Halı kültürü bitiyor
Adını aldığı Döşemealtı ilçesinde halkın uzun yıllar önemli gelir kaynağı olan Antalya'nın ünlü Döşemealtı halısı tezgahları, dokuma sanayinin ve teknolojinin gelişmesi ve alıcısının azalması nedeniyle birer birer yok oluyor. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, yörenin pamuklarından ve kök boyalarından elde edilen iplerle dokunan halının Yörük kültürünün en önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

TESCİL BAŞVURUSU YAPILDI

Başkan Genç, coğrafi işaret tescili almak için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvuruda bulunduklarını bildirdi. Kovanlık Mahallesi Muhtarı Bekir Şimşek de bir zamanlar bölgede 500'ün üzerinde halı tezgahının bulunduğunu belirterek, "Eskiden 8-10 halı satıldığında bir düğün yapılırdı veya araba alınırdı. Şimdi küçük bir halıyı 300 liraya satıyoruz. Faaliyet gösteren tezgah 15'i ancak bulur" dedi.

KOVANLIK'IN HALICILIKTA ÖNEMİ

12'inci yüzyıldan itibaren Anadolu'ya gelip Antalya ve çevresine yerleşen Teke Yörükleri, kültürlerini de yaydı. Döşemealtı halısı yoğun dokuma merkezi olma sebebiyle Kovanlık halısı olarak bugüne taşındı. 800 yıllık sanatın bilinen kaynaklara göre ilk uygulandığı yer de Kovanlık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halı kültürü bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN