Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'da en kötüsü yüzde 35 kayıp olur

Giriş Tarihi: 1.1.2015
Rusya'da en kötüsü yüzde 35 kayıp olur
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, 2015 yılının turizm sektörü açısından zor bir yıl olacağını belirterek, "Kötü senaryoya göre önümüzdeki yıl için Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 30-35 civarında bir kayıp olabilir" dedi. Antalya turizminin ana pazarı olan Rusya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirten AKTOB Başkanı Hacısüleyman, Rusya'dan Antalya'ya gelen turist sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre Ekim'de yüzde 35.70, Kasım'da ise yüzde 35.10 azaldığını hatırlatarak, "Rusya pazarıyla ilgili göstergeler şu anda hiç iç açıcı değil. Biz kış sezonundayız fakat şu anda yüksek sezonda olan Tayland, Mısır, Dubai gibi ülkelere bakıyoruz Rusya'dan gidişlerde yüzde 50'nin üzerinde azalma var" diye konuştu.

FİYATLAR DÜŞER Mİ?
Gidişat böyle devam ederse Rusya pazarının önümüzdeki yıl 1-1.2 milyon turist azalabileceğini ve pazarın daralmasını önlemek amacıyla seyahat fiyatlarını daha cazip hale getirmenin mümkün olduğunu, fakat turizm ekonomisinde bunu hep en son çare olarak düşündüklerini ifade eden Hacısüleyman, "Fiyatları ucuzlatma gibi bir senaryoyu henüz harekete geçirmedik. Biz bir yerden kayıp olacaksa bunu diğer taraftan nasıl telafi edebiliriz ona bakıyoruz" dedi. Şu anda sektörün fiyatlarda bir düşüş planlamadığını belirten Hacısüleyman, Rus pazarı için Mart ayına kadar daha süre bulunduğunu, bu sürenin iyi takip edilmesi gerektiğini, pozitif yönde her türlü değişikliğin olabileceğini vurguladı. Yeni pazarlar geliştirmek veya olan pazarları daha da büyütmek için tanıtım çalışmalarının büyük önem taşıdığını anlatan Hacısüleyman, halen özel sektör olarak 32 ülkede tanıtım faaliyetleri yaptıklarını, kamudan da çok kuvvetli bir tanıtım katkısı beklediklerini bildirdi.

AKTOB Başkanı Hacısüleyman kötü senaryoya göre Rus turist sayısında yüzde 30-35 civarında bir kayıp olacağını belirterek fiyatlarda ucuzlatma yapmadıklarını söyledi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da en kötüsü yüzde 35 kayıp olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN