Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansızlık gebelikte risk yaratıyor

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Öztürkmen, gebelikte kansızlığın yol açtığı tehlikeleri ve tedavi yöntemlerini anlattı

Giriş Tarihi: 2.1.2015
Kansızlık gebelikte risk yaratıyor
Gebelik döneminde ortaya çıkan kansızlık, önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Erken doğum ve doğum sonrası kanama riskine, anne yaşamının kaybına yüzde 60 oranında yol açabilen kansızlık; demir, folik asit ve B12 vitamini desteğiyle tedavi edilebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Öztürkmen, gebelikte kansızlığın yol açtığı tehlikeleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

ERKEN DOĞUM RİSKİ

Kansızlık yani aneminin, kan hemoglobin seviyesinin 11 mg/ dl'nin altına inmesi olduğunu açıklayan Op.Dr. Öztürkmen, "Kansızlıkta anne adayında halsizlik, çabuk yorulma, mide-bağırsak problemleri ortaya çıkar. Ayrıca erken doğum ve doğum sonu kanama riski oluşur. Kansız annelerden doğan bebeklerde ise gelişme geriliği ve davranış bozuklukları izlenebilmektedir. Ayrıca erişkin hayatta görülen hipertansiyonun da, daha anne karnında maruz kalınan anemik şartlarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde gebelikte kansızlık görülme sıklığı yüzde 50'lerin üzerinde olabilir ve anne ölümlerinin yüzde 40-60'ından sorumludur. Kansızlık; en sık demir ve folik asit eksikliğinde görülür. Ayrıca B12 vitamini eksikliği de anemiye neden olur" dedi.

EKSTRA DEMİR KULLANIMI

Gebelikte kan hacmindeki artışı, fetüs ve plasentanın ihtiyaçları nedeniyle, anne adayının günlük 4 mg demir gereksinimi ortaya çıktığına vurgu yapan Op.Dr. Öztürkmen, "Gebeliğin erken dönemlerinde ölçülen kan hemoglobin ve ferritin düzeyleri ile demir eksikliği saptanmalıdır. Hayvansal et tüketimi ve C vitamini içeren gıdaların alınması ihmal edilmemelidir. Kansızlık (anemi) yoksa 60 miligram gibi önleyici dozda demir önerilirken; anemik gebelerde günlük doz 100 miligram ve üzeri olabilir" diye konuştu.

SİGARAYLA RİSK ARTIYOR
Vejetaryenler, sigara içenler ve daha önce doğum kontrol hapı kullananlarda B12 eksikliği riskinin arttığına değinen Öztürkmen, "B12 eksikliğinin kısırlığa neden olduğu da bilinmektedir. El ve ayaklarda keçeleşme, karıncalanma, halsizlik ve konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkar. Bebeklerde 6'ıncı ayda ortaya çıkan, büyüme-gelişme geriliği ve anemi ile karakterize bir sendrom görülebilir. B12 vitamini hayvansal ette yüksek oranda bulunur. Gerekli durumlarda ağızdan veya kas içine iğne şeklinde B12 ilaçları kullanılmalıdır" ifadelerini kullandı.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNDE NELER TÜKETİLMELİ?
Gebeliğin erken dönemlerinde etkili olan folik asit eksikliğinin, bebekte yarık dudakdamak ve spina bifida gibi önemli anormalliklere neden olabileceğini belirten Öztürkmen "Folik asit, brokoli, Brüksel lahanası ve ıspanak gibi sebzelerde bolca bulunur. Fakat pişirme sırasında etkinliği azalmaktadır. Günümüzde gebelik öncesi günlük 400 mikrogram folik asit başlanması önerilmektedir. Belirgin folik asit eksikliği ve kansızlık saptanırsa tedavi dozu günlük 5 miligramdır. Epilepsi ilacı kullanan gebeler ve talasemi taşıyıcıları da mutlaka tedavi dozunda folik asit kullanmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansızlık gebelikte risk yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN