Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP patlamaya hazır bomba gibi

Antalya CHP'de partililer İl Başkanlığı seçimi sonrası ikiye bölündü. Ancak seçim öncesi herkes susuyor. CHP, milletvekili adaylarının belirlenmesinden sonra çok şeylere gebe

Giriş Tarihi: 4.1.2015
CHP patlamaya hazır bomba gibi
Dün Kepez ilçe kongresini yapan bugün de Muratpaşa ilçe kongresini gerçekleştirecek olan CHP Antalya'da patlamaya hazır bir bomba gibi. Parti kulislerinde Cavit Arı'nın İl Başkanı seçilmesinden sonra göründüğünün aksine partililerin Deniz Baykal ve Mustafa Akaydın cephesinde ikiye bölündüğü ancak genel seçim nedeniyle herkesin sustuğu konuşuluyor. CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre, söyleyecek sözü olanlar seçim öncesi partiye zarar vermiş konumuna düşmemek için milletvekili adaylarının belirlenmesini bekliyor. Milletvekili adaylarının nasıl belirleneceği de parti içindeki muhaliflerin yükselteceği sesin dozajını belirleyecek.

ÖNSEÇİM Mİ FERMUAR MI?
Mustafa Akaydın ile arasında onarılmaz bir küslük olan Deniz Baykal önceki gün yaptığı açıklamada milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesini istediğini açık açık beyan etti. Baykal'ın bu hamlesinin ardında milletvekili adayı olmak istediği bilinen Akaydın'ın yapılacak bir ön seçimden çıkamayacağını bilmesi yatıyor. Akaydın ve ekibi de bunu bildiği için, fermuar yöntemiyle adayların en azından yarısının genel merkez tarafından belirlenmesi için çaba harcıyor. Akaydın bu yöntemle yakın durduğu genel merkezin kendisini aday yapmasını umuyor.

KONGREDE OLANLAR

Deniz Baykal'ın Antalya'da sorunlu olduğu bir başka önemli partilisi de Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal. Araları, Akaydın'ın ipleri koparmasından çok daha önce bozuk olduğu bilinen Baykal ve Uysal, ilk kez dün yapılan Kepez İlçe Kongresi'nde biraraya geldi. Uysal kongrede, yerel seçimin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen kendisini ziyaret etmeyen Baykal'ın masasında yer alarak bir anlamda zeytin dalı uzatmış oldu. Baykal ile Akaydın arasındaki problem ise kongredeki oturma düzenine net olarak yansıdı. Baykal kongrede diğer tüm milletvekilleri ile aynı masayı paylaşırken, Akaydın bir başka masada, yerel seçimde Muratpaşa'ya aday yapmaya çalışıp eline yüzüne bulaştırdığı Sultan Yeğen'le birlikte oturdu. CHP Kepez İlçe Kongresi'nde başkanlığa Akaydın'ın desteklediği Garip Erdoğan 188 oyla seçildi.

İLÇE KONGRELERİ

Deniz Baykal ile Mustafa Akaydın arasındaki çekişme Kepez ve Muratpaşa ilçe kongreleri öncesi de gün yüzüne çıktı. Her iki taraf açıkça olmasa da el altından farklı adayları destekledi. Daha önce il kongresinde Cavit Arı'yı destekleyen ve seçilmesi ile uzun süredir uğramadığı CHP Antalya İl Başkanlığı binasına zafer kazanmış mağrur komutan edasıyla dönen Baykal, Kepez ve Muratpaşa'da da Akaydın'ın desteklediği adayların seçilmemesi için elinden geleni yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP patlamaya hazır bomba gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN