Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaot mahkemelik

Fethiye'de yapılması planlanan yat çekek ve imal yeri projesinin çevre etki değerlendirme raporunun iptali için açılan davada, mahkeme ve bilim heyeti jandarma eşliğinde keşif yaptı

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Karaot mahkemelik
Fethiye'nin Yanıklar Mahallesi Karaot mevkisine yapılması planlanan yat çekek ve imal yerinin çevreye zarar vereceği iddiasıyla gönüllü çevreciler Muğla 1. İdare Mahkemesi'ne Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali için dava açtı. Mithat Sarı, İdem Erman, Gülbahar Edik, Özlem Kabasarı, Nermin Erdoğan ve Sedat Karabacak planlanan tesisin çevreye zarar vereceği iddiasıyla Muğla 1. İdare Mahkemesine ÇED raporunun iptali için açılan davada keşif heyeti inceleme yaptı.

MÜDAHALE EDİLDİ

Keşif heyetinin gelmesini bekleyen vatandaşların taşkınlık yapmaması için jandarma yoğun güvenlik önlemi aldı. Fethiye Tekne Yat İmalat ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi ilgilileriyle köy sakinleri arasında küçük bir tartışmanın da yaşanması üzerine Jandarma, keşif heyetinin sağlıklı çalışması için inceleme yapılan yeri boşattı. Köylüler "Karaot Bizimdir bizim kalacak" şeklinde slogan attılar. Muğla İdare Mahkemesi Hakimi İsmail Solmazgül, ilk olarak davalı ve davacı avukatlarından açılan dava ilgili görüş aldı. Avukatlar Bora Sarıca ve Şevket Salman görüşlerini bildirmelerinin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi'nden gelen bilim heyeti söz konusu projenin uygulanacağı alanda inceleme yaptı.

KİRLİLİK OLMAYACAK
Tekne Yat İmalat ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan, "Biz yanlış ve hatalı bir şey yapmadık. Burayla ilgili tüm raporlarımızı aldık. Kurumların onayına sunduk. Kurumlar verdiğimiz raporlar sonucunda onay verme aşamasına geldi" diye konuştu. Taşan, Karagözler'deki mevcut tersanenin şuan çevreye zarar verdiğini, ancak yeni yapılacak tesiste alınacak önlemlerle her hangi bir çevre kirliliği yaşanmayacağını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaot mahkemelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN