Kilometre ayarına 5 bin lira ceza

Giriş Tarihi: 6.1.2015
Kilometre ayarına 5 bin lira ceza

'da mahkeme, aracının kilometre ayarını değiştirip satan kişiyi 5 bin 300 lira 'kötü niyet tazminatı' ödemeye mahkum etti

'da galericilik yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Baysan, 2013'ün Nisan ayında Z.C'den 2010 model otomobili 26 bin 500 liraya 45 gün vadeli çekle satın aldı. Bakım için servise gönderilen otomobilin kilometresinin 189 binden 89 bine düşürüldüğü ortaya çıktı. Z.C'yi arayıp otomobilin kilometresinin düşürüldüğü gerekçesiyle satışı iptal etmek istediğini söyleyen Yalçın Baysan, iddiaya göre 'Galerici olan sizsiniz baktırıp alsaydınız' karşılığını aldı.

'KÖTÜ NİYET' TAZMİNATI
Satıcı Z.C. vadesi biten çeki tahsil etmek için icra yoluna giderken, Yalçın Baysan ise 2013'ün Haziran ayında Isparta 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurup, çekin tahsiline ilişkin ihtiyati tedbir kararı alınmasını istedi ve kilometresi düşürülmüş otomobil sattığı gerekçesiyle Z.C'den şikayetçi oldu. Davanın karar duruşmasında, ikinci el araç satışlarında emsal olabilecek bir karara imza atıldı. Mahkeme, 'ayıplı mal sattığı' gerekçesiyle Z.C'nin satış fiyatının yüzde 20'si olan 5 bin 300 lira 'kötü niyet tazminatı' olarak ödemesine hükmetti.

ARACI KABULLENMEYİN

Noter onaylı satış sözleşmesi mahkeme tarafından iptal edilirken, otomobil de 'ayıplı araç' olarak kayıtlara geçti. Halen Yalçın Baysan'da olan otomobilin, tazminat ödendikten sonra Z.C'ye teslim edileceği belirtildi. Yalçın Baysan "Bu tür olaylarda aracı kabullenmeyin. Yoksa sattığınız kişi sizin yapmadığınızı yapar, konuyu yargıya taşır ve suçsuzken suçlu olursunuz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilometre ayarına 5 bin lira ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN