Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi huylu prostatın büyümesine dikkat

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen 'benign prostat hiperplazisi' hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 9.1.2015
İyi huylu prostatın büyümesine dikkat
İyi huylu prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi) insanlarda mesane ile üretra denen idrar kanalının üst kısmında yerleşmiş olan prostat bezinin büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi genellikle hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ancak hayatı tehdit etmeyen bir hastalık olduğunu söyleyen Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen benign prostat hiperplazisi hakkında bilgi verdi.

GENETİK FAKTÖRLER ETKİLİ
İyi huylu prostat büyümesinin gelişimi için erkeklik hormonu olan testosteron gerekli olduğunu belirten Doç.Dr. Ateş, "İlerleyen yaşla birlikte testosteron düzeyi azalmasına rağmen prostat dokusunda bu hormon yoğunluğu artmaktadır. İyi huylu prostat büyümesinin oluşumunda genetik geçişin de rolü vardır. Birinci derece yakınlarında iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden ailesinde bu hastalığa yakalanmış olan erkeklerin daha dikkatli olması gerekir. Hastalığın hafif, orta ve ileri düzeyde belirtileri vardır" dedi.

HASTALIĞIN DÜZEYLERİ
İyi huylu prostat büyümesinin hafif belirtileri olanlarda aktif izlem yapılabildiğini aktaran Doç.Dr. Ateş, "Bu hastalar hastalıkları ile ilgili olarak bilgilendirilmekte ve bazı tavsiyelerle şikâyetlerinin azalması sağlanabilmektedir. Orta şiddette belirtileri olanlarda ise hastanın prostatının büyüklüğüne, idrarını yaparken şikâyetlerine göre tedavi belirlenmektedir. Örneğin depolama belirtileri baskın olan hastalarda prostat büyüklüğü ve bazı kan tetkikleri uygun ise ilaçlarla hastaların şikâyetlerinde azalma sağlanabilmektedir. İleri düzeyde prostatı büyük olan hastalarda bazı tedavi yöntemleriyle prostat büyüklüğü 8-12 ayda küçültülebilmektedir" diye konuştu.

CERRAHİ YÖNTEM

Tedavi yöntemlerinden fayda göremeyenler için ameliyat gerekeceğini belirten Ateş, "Eskiden açık prostat ameliyatı en sık yapılan ameliyat tekniği iken günümüzde bu ameliyat tekniği giderek daha az yapılmakta ancak mesanesinde çok sayıda taş ve prostat büyüklüğü 100 ml'nin üzerinde olan hastalarda açık prostat ameliyatı yapılması önerilmektedir. Kapalı prostat ameliyatı olarak bilinen TUR-P ameliyatı altın standart tedavi olarak yapılmaktadır. Lazer teknolojileriyle yapılan ameiyatlar olmasına rağmen günümüzde bu ameliyat yöntemleri halen standart bir tedavi haline gelmemiştir" dedi.

TEDAVİ EDİLMEZSE!

Erken teşhis ve tedavinin önemli olduğu iyi huylu prostat büyümesinde geç kalınması halinde görülebilecekleri açıklayan Ateş, "Böbrek yetmezliği, mesane taşları, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, hatta mesane taşlarına bağlı olarak mesanede oluşabilecek kronik irritasyonlara bağlı mesane kanserleri gelişebilmektedir. Hastalar, cerrahi müdahale sonrasında uzman hekim tarafından dikkatli şekilde takip edilmeli ve bol su içmeleri konusunda da uyarılmalıdırlar" diye konuştu.
Başlıca belirtileri

Depolama belirtileri:
Gece uyurken sık sık idrar nedeniyle uyanmak, acilen idrar yapma isteği.

Boşaltım belirtileri:
İdrara başlarken bekleme, ıkınma, zorlanma, kesik kesik idrar yapma.

İdrar sonrası belirtiler:
İdrarını tam boşaltamama, mesanede idrar kalma hissi, idrarı yaptıktan sonra damlama olması.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi huylu prostatın büyümesine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN