700 yıldır kütük atıyorlar

Giriş Tarihi: 12.1.2015
700 yıldır kütük atıyorlar

İlk erkek bebeğinin dünyaya gelmesi dolayısıyla 700 yıl kadar önce gerçekleştirilen Kütük Atma Töreni, Burdur'da hâlâ yapılıyor

Karamanoğulları Beyliği'nin geleneği olan 'Kütük atma' töreninde ailenin ilk doğan erkek çocuğu için babasının arkadaşları tarafından davul zurna eşliğinde halk oyunları oynanıyor. Yaklaşık 700 yıl önce Karamanoğulları Beyliği'nin geleneği olan bu kutlamada, erkek bebeğin doğduğu evin yüksek bir yerinden aşağıya kütük atılarak havaya silahla ateş ediliyor.

YÜZYILLARDIR SÜRÜYOR

Kütükteki al yazma, baba tarafından çıkarıldıktan sonra kütük, erkek bebeğin düğününe kadar saklanmak üzere kaldırılıyor. Al yazma, üzerindeki demir paralar alındıktan sonra baba tarafından annenin boynuna asılıyor. Ailenin soyunun devamını sağlaması ve orduya asker olacak çocuğun yetiştirilmesinin sevinci dolayısıyla sürdürülen gelenek, yüzyıllardır sürüyor.

HAYIRLI EVLAT OLSUN

Yeni doğan Hamza Çınar Tuncer'in babası Mustafa Tuncer ise geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Karamanlı'nın geleneklerini yaşatmaya çalıştıklarını belirtti. Tuncer, "Yeni doğan bebeğin vatana millete hayırlı bir evlat olması, bir asker daha yetişecek olması ve neslin devamı açısından önemli olması dolayısıyla yapılan bir gelenek" diye konuştu.

KÜTÜK ATMA GELENEĞİ
Eskiden toprak damlı evlerin damına çıkılarak bacadan odada bulunan oğlan annesine manilerle şöyle seslenilirmiş Yenge… Yenge… Yenge… Evin içindeki oğlan annesi, cevap verir; Ey! Eğer ses az gelirse kütük dama vurularak, sesin az geldiği anlatmaya çalışılır. Oğlun uzun ömürlü olsun, babası gibi döllü olsun Karpuz gibi kollu olsun, kavak gibi dallı olsun Selvi gibi boylu olsun, efeler gibi hallı (şanlı-şerefli) olsun, Arılar gibi ballı (verimli) olsun, keklik gibi dilli olsun, İlçemize delikanlı olsun, dağa gitsin odun etsin, Ovaya insin çift sürsün, düğünde bıyık bursun, Ramazan Bayramı'nda sallengeç (salıncak) binsin, Kurban Bayramı'nda gıncırık (2 kişi binilen oyun aracı) binsin, Allah bu oğlanı sana bağışlasın, derelerden sel gibi, Tepelerden yel gibi, Hamza pehlivan gibi, Dere tepe düz gitsin. Maniden sonra kütük çatıdan aşağıya atılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
700 yıldır kütük atıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN