Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herşey çocuklar için

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, 'Expo 2016' Antalya projesi kapsamında bin 121 dekarlık alanda, 1.5 milyar liralık yatırımla çocuklar için yeşil bir dünya kurulduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.1.2015
Herşey çocuklar için
Dünyada olimpiyatlar ve dünya kupası organizasyonlarından sonra en büyük organizasyon olarak kabul edilen Expo'ya Türkiye ilk kez ev sahipliği yapacak. Expo sayesinde Antalya'da, çocuklar için yeşil bir dünya kuruluyor. 1889'da Paris'te Eyfel Kulesi, 1958'te Brüksel'de Atomium gibi dünyaca ünlü turizm değerlerinin kazandırıldığı Expo, bin 121 dekarlık alanda Türkiye ve dünyadan binlerce bitki türünü barındıran dev bir yeşil alan ile 98 metrelik Palmiye Kule, Antalya Körfezi şekilli 75 dönümlük göl, tropik orman, biyoçeşitlilik tüneli gibi çok sayıda eseri Antalya'ya kazandıracak.

6 AY BOYUNCA SÜRECEK

Expo 2016 Antalya'nın yönetim kurulu başkanlığını yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, World Expo 2016 Antalya'nın 'Çiçek ve Çocuk' teması, 'Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya' sloganıyla bin 121 dekar alanda 23 Nisan- 31 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacağını kaydetti. Çocuk Adası'nın evrenselliği ve bütün dünya çocuklarına hitap eden bir yerküre olarak tasarlandığını dile getiren Eker, Tarım ve Çevre Müzesi'nin ise anavatanı Anadolu olan buğday başaklarıyla tasarlandığını kaydetti.

ÇOCUKLAR İÇİN YEŞİL DÜNYA
Bin 121 dekarlık alanda altyapısı ve üst yapılarıyla toplam proje maliyetinin 1.5 milyar lira olarak öngörüldüğünü aktaran Bakan Eker, 2014 yılında 150 milyon liralık yatırım yapıldığını, esas çalışmaların ağırlığını 2015'in oluşturacağını söyledi. Eker şunları kaydetti "Altyapı bitti, ağaçlandırma yapılıyor, şimdi üst yapılara geçeceğiz. Bu yıl proje çok büyük ölçüde bitecek. Türkiye tabiatı tanıtılacak ve bir teması da çocuk. Tabi ikisini birleştirdiğimiz zaman 'Gelecek İçin, Çocuk İçin Yeşil Bir Dünya' oluşuyor. Expo'da çocuklar için yeşil bir dünya kuruluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herşey çocuklar için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN