Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da yine tarih yazacağız

AK Parti'nin çiçeği burnunda Antalya İl Başkanı Sümer, ilk röportajını SABAH Akdeniz'e verdi. Sümer hedeflerini Sabah Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı

Giriş Tarihi: 19.1.2015
Antalya'da yine tarih yazacağız
Antalya'da AK Parti İl Başkanlığı'nda geçen hafta yaşanan bayrak değişimi sanki bir kaptan değişimine benzemiş. Gençliği ile ön plana çıkan Mustafa Köse'den sonra yine genç bir isim olan Rıza Sümer'in göreve gelmesi ile parti heyecanından hiçbir şey kaybetmemiş görünüyor. Yani A takımına yine aynı kadrodan yeni bir kaptan göreve gelmiş hepsi bu. Benim gördüğüm de bu. Sohbetimizin daha başında Antalya'da AK Parti'nin 225 bin olan üye sayısını seçimlere kadar 300 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Başkan Rıza Sümer, genel seçimlerde rakiplerine açık ara fark atacaklarını belirterek iddiasını ortaya koydu.

ÜYELERE ZİYARET
Kendilerinin icra makamı olmadığının altını çizen Sümer, "Biz siyasi partiyiz. Bizim icra makamları gibi şunu yapacağız demesek de belediyeler gibi hizmet organlarımızla bunu yaparız. Siyasi parti yönüyle konuşmak gerekirse 225 bin olan üye sayımızı seçime kadar 300 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Tabi bunu hayata geçirirken ilçe başkanlarımız ile koordineli çalışacağız. Öncelikle üyelerimizi teker teker ziyaret edeceğiz. Tek başıma 225 bin üyeyi ziyaret etme şansım tabii ki yok. Tüm yönetim kademelerimiz ile üyeleri ziyaret edeceğiz. Aktif olarak çalışan teşkilat mensuplarımızı düşündüğümüzde kişi başına 30-40 üye düşüyor. Bu da yapılamayacak bir şey değil. Öncelikle ilçe başkanlarımıza bir görev tevdi ettik. Tüm mahalle başkanlarını kendi mekanlarında ziyaret edecekler ve bizim selamımızı iletecekler" dedi.

KAVGA ETMEYİZ
"Bizim kültürümüzde kavga yok" diyen ve kendisinden beklenen bir üslupla siyasi partileri bir nevi zeytin dalı uzatan Sümer, AK Parti dışındaki diğer siyasi partilere de artık kavga üzerinden siyaset yapılmaması, hizmet üzerine siyaset yapılması çağrısında bulundu. AK Parti İl Başkanı, "Antalya'ya hizmet eden herkes ile bir araya gelebiliriz. Biz bir ideoloji partisi değiliz, hizmet partisiyiz. Biz hizmet için geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız hizmetkar olmaya geldiğimizi çok kez belirttiler. Bizler de aynı düstur içerisinde devam edeceğiz. Diğer belediye başkanlarımıza da siyasi iktidar olarak ne gerekiyorsa takipçisi olur, yapılması gereken her iş için ön ayak oluruz. Bu konuda müsterih olsunlar. Yeter ki uzattığımız eli geri çevirmesinler" ifadelerini kullandı.

TAKİPÇİYİZ

AK Parti İl Başkanı olarak özellikle yerel idarelerin takipçisi olacağını ve işlerine karışmak gibi bir niyeti olmadığını belirten Rıza Sümer, "Belediyelerimiz seçimlerde vaatlerde buluyor. Biz bunların takipçisi olacağız. Muhalefetten önce belediye başkanlarımızın takipçisi ben olacağım. Tüm belediye başkanlarından yapacakları projeler ile ilgili bir temrin isteyeceğim. Bir çalışma planı hazırlayıp bunun takibini sağlayacağım. Fakat kurumlarımız kendi iç huzurları ile işlerini yapacaklar. Hiçbir şekilde belediyelerimizin idari işlerine karışmayacağız" diye konuştu.

TARİH YAZACAĞIZ

Teşkilat olarak yeni yönetim kurulu üyeleri ile yoğun bir seçim sürecine gireceklerini belirten Sümer, "AK Parti'nin çıtasını daha da yukarılara taşımak için gece gündüz demeden çalışacağız. Çünkü bayrağı teslim aldığımız noktadan daha ileriye taşımamız gerekiyor. Partide tüm çalışmalar iktidar partisi olmanın verdiği sorumluluk anlayışı içinde yürütülüyor. 12 yıl boyunca ülkemizin gelişiminde dev adımlar atan Ak kadroların başarılarına paralel olarak, Antalyamızın sorumluluğu da bizlere aittir. 24 saat hiç durmadan çalışıp hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Çok iddialı gelebilir ama AK Parti Antalya'da tarih yazacak" dedi.

SEÇİM BENİM İŞİM

Daha önceki yönetimde SKM'de görev alan ve seçim konusunda oldukça tecrübeli isimlerin başında gelen AK Parti'nin çiçeği burnundaki İl Başkanı Rıza Sümer "Seçim benim işim" diyerek iddiasını yineliyor. Sümer sözlerini şöyle sürdürüyor: "Yıllardır Seçim Koordinasyon Merkezi'ndeyim. Teşkilatlar olarak bizim işimiz seçim. Yarın seçim olsa sandığın başındaki temsilcimizden mahalle temsilcimize kadar hepimiz hazırız. Sadece genel merkezden gelecek bir işarete bakar. Yarın seçim var deseler biz ona da hazırız. İnşallah çok güzel sonuçlar alacağız. AK Parti'nin Antalya'da açık ara fark atacağına inanıyorum."

İLÇE BAŞKANLARIYLA
Kendisi ile söyleşiye geçmeden önce ilçe başkanları ile toplantıda yakaladığımız Başkan Sümer, seçim öncesi strateji belirleme çalışması yaptıklarını vurguladı. Sümer, "Seçim startı verilmeden önce ilçe başkanlarımız üyelerimizi evinde ziyaret edecek. Sonuçta biz bir aileyiz ve tüm teşkilatlar kongreden yeni çıktı. Önce yeni yönetimler gidecek ve üyelerimize kendilerini anlatacak. Üye ziyaretlerinin çok etkili olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

DESTEK BEKLİYOR

Ve röportajımızın sonunda AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, "Önümüz seçim. Antalya'da huzur ve barış içerisinde bir seçim geçmesini temenni ediyorum. Biz hizmet için geldik. Tüm Antalyalı hemşerilerimin de destek ve dualarını bekliyorum. Diğer siyasi partilere de artık kavga üzerinden siyaset yapılmaması, hizmet üzerine siyaset yapılması çağrısında bulunuyorum. Söz konusu Antalya ise gerisi teferruattır. Biz ülkemiz ve milletimiz için hizmet etmeye ve hizmetkarlık yapmaya devam edeceğiz. Durmak yok, yola devam" diyerek söyleşiyi noktaladı.

KADIN VE GENÇLER SİYASETE GİRSİN
AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, seçim öncesi kadın ve gençlere 'siyasete girin' çağrısı da yaptı. Seçim döneminde de kadın ve gençlere büyük önem vereceklerini ifade eden Sümer'in dikkat çekici mesajı da şöyle: "Anayasa değişikliğimiz oldu geçmiş yıllarda. İlk defa kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık yapıldı. AK Parti olarak biz bunu zaten yapıyorduk. Her hangi bir seçimde yüzde 30 baremi getirdi genel merkez. Diyor ki; 'Bir yere bir liste yapılacağında bunun yüzde 30'u kadın, yüzde 30'u genç olacak' Bu tür kıstaslar getirildi. Biz bu kıstasları bu güne kadar yapılan bütün seçimlerde uyguladık. Kadınlar için siyaset hakikaten özveri ile yapılan bir iş. Bizim kardeşlerimiz, bacılarımız zor koşullarda siyaset yapıyorlar. Ben Muratpaşa teşkilatından geldim. Orada çok zorlanarak, yanında sadece geliş gidiş parası olan ablalarımızı, kardeşlerimizi gördüm. Gerçekten özveri ile siyaset yapıyorlar. Ben siyaseten bunların farkındayım. Empati yapmasını biliyorum. En güzel yerlerde kadınlarımız olacaktır. Önümüzdeki genel seçimlerde de bu kıstaslar mutlaka uygulanacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da yine tarih yazacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN