Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokuma'da ortak akıl devrede

Dokuma Projesi Çalışma Grubu bir araya geldi. Grup, Antalyalıların fikirlerini de alarak rapor hazırlayıp yol haritasını belirleyecek

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Dokuma'da ortak akıl devrede
Antalya'nın 1960-70 yıllarına ışık tutan Dokuma İplik Fabrikası, tarihi dokusu bozulmamak kaydıyla halka kazandırılıyor. Bu amaçla Kepez Belediye Başkanlığı'nda 'Dokuma Projesi Çalışma Grubu' oluşturuldu. Dokuma İplik Fabrikası'nda ilk kez bir araya gelen grup, 2 aylık sürede fikri olan bütün Antalyalıları, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, siyasi parti temsilcilerini dinleyecek. Grup, fikirler değerlendirildikten sonra 2 ay sonunda çalışmalarını rapor halinde Kepez Belediye Meclisi'ne sunacak, hazırlanan fikir projesi de park alanında yol haritasını belirleyecek.

DOKUMA ANTALYALILARIN

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, fabrika alanında bir binanın dahi yıkılmayacağını söyleyerek, "Yeni bir bina yapılamayacak. Bir tane ağaç kesilmeyecek. Yeşil doku tahrip edilmeyecek. Yapılar 1960'larda inşa edildiği zamandaki gibi aslına uygun şekilde restore edilecek" dedi. Halkla birlikte Dokuma'yı geleceğe taşıyacaklarını ifade eden Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim kırmızı çizgilerimiz var. 238 dönümü park, 250 dönümü ticari alan olan Dokuma'nın tamamını Antalya'ya kazandırmakta kararlıyız. Ticari alanda AVM, otel, rezidans ve toplu konut asla yapılmayacak. Hatta, komisyona bir önerim olacak. Bilindiği gibi arka kısımda 2005 yılında atölye binaları yıkılmıştı. Buraları aslına uygun olarak yeniden inşa edebiliriz." Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aydın da yap-işlet-devret anlayışından uzak proje ile hareket edilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı da üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.

ÖZÜNE YAŞIKIR BİR TOPLANTI
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya için tarihi bir günü yaşadıklarını belirterek, "Antalya artık konuşabiliyor. Türkiye'ye örnek olacak hareketlerden bir tanesi. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdullah Sevimçok da Dokuma'nın özüne yakışır bir toplantıda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA
İnşat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Cem Oğuz ise Kepez Belediye Başkanı Tütüncü'nün dediği gibi bu alanda 'Ben yaptım, oldu bitti' anlayışının olmaması gerektiğinin altını çizerek, "Bugün tarihi bir gündür. Burada ortak akılla, örnek projenin hayata geçirilmesi çok önemli" diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır da hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadıklarını söyleyerek, "Bugün burada doğru taşın üzerine, taş nasıl koyarız anlayışı var. Bu tüm Türkiye'ye örnek bir çalışma olacak. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuma'da ortak akıl devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN