Üniversite öğrencileri sektörden kaçıyor

ATMED Başkanı Özgür Erdoğan, Turizm Fakültesi'nden mezun olan her 3 kişiden 2'sinin başka sektörlere kaydığını söyledi

Giriş Tarihi: 22.1.2015
Üniversite öğrencileri sektörden kaçıyor
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Mezunları Derneği (ATMED) Başkanı Özgür Erdoğan, fakülteden mezun olan her 3 kişiden 2'sinin sektör dışına kaydığını, üst düzey yöneticilerin ise otel sahibi ailelerin çocuklarından seçildiğini söyledi. Otellerin kalifiye eleman ihtiyacını fakülteden karşılamak istediğine dikkat çeken Erdoğan, "Burada büyük bir sıkıntı var. Çünkü Antalya'da turizm 1 Mayıs-1 Kasım arasında ciddi bir personel ihtiyacı duyuyor. Turizm Fakültesi'nde ise eğitim 15 Eylül'de başlıyor, 15 Haziran'da bitiyor. Öğrenci 15 Haziran'da çalışmaya başlayabileceği için doğru dürüst iş bulamıyor. Hadi çalışmaya başladı diyelim. Bu sefer de sezonun en yoğun aylarından olan Eylül ve Ekim aylarında öğrenci okula geri dönmek zorunda kalıp, işi bırakıyor. Öğrenci yaz okuluna da kalırsa hiç çalışamıyor. Böylece öğrenci sektörden uzaklaşıyor" dedi.

İKİ SEÇENEK VAR
Turizm öğrencilerinin bu durum nedeniyle bir seçim yapmak zorunda kaldığını belirten Erdoğan, "Okulu seçerse sektörden kopuyor, işi seçerse devamsızlık yaptığı için okulunu uzatmış oluyor. Bu durum turizmden mezun olan öğrencilerin sektörde kalma oranlarını yüzde 30'lara düşürdü" şeklinde konuştu. Turizm Fakültesi'nden mezun olan öğrencilerin önemli görevlere gelebilmesinin de engellendiğini vurgulayan Erdoğan, "Artık otellerin yönetici pozisyonlarına otel sahipleri kendi çocuklarını yerleştiriyor. Genel müdür pozisyonu babadan oğla geçen bir sisteme dönüştü. Dolayısıyla da turizm mezunları sektörde belli bir yere kadar yükselebiliyorlar" dedi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU GARSON
Sektörden uzak kalan öğrencinin okul bittikten sonra daha büyük sorunlarla karşılaştığını aktaran Erdoğan, "23 yaşında okuldan mezun oluyor, işi bilmiyor garsonluktan başlatılıyorlar. Bu sefer de öğrenci 'Ben niye 4 sene üniversite okudum' diyerek sektörden kopuyor. Boşluğu doldurmak için daha önce otel tecrübesi olmayan, yabancı dili daha az olan ve daha vasıfsız insanlar sektörde istihdam edilmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite öğrencileri sektörden kaçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN