Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp yogası ile sağlıklı yaşam

Giriş Tarihi: 23.1.2015
Kalp yogası ile sağlıklı yaşam
Kalp hastaları aldıkları her nefesin ne kadar değerli olduğunu bilerek yaşıyor.
Kalp ameliyatı geçirmiş ya da henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişiler kalp yogası ile doğru nefes almayı öğreniyor; böylelikle kalplerine daha kolay oksijen gitmesi sağlanıyor. Memorial Antalya Hastanesi Uzman Fizyoterapisti Menekşe Cengiz, kalp yogasının kalp ve damar hastalıklarının tedavisindeki önemi hakkında bilgi verdi.

MUTLULUK HORMONU SALGILANIR

Yogadaki hafif egzersizlerin kasları güçlendirdiğini belerten Menekşe Cengiz, "Nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlar ve meditasyon da stresi azaltır. Araştırmalara göre, 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol edilir.
Bu durum, yoganın stres hormonunu azaltıp, mutluluk hormonunu artırmasının bir sonucudur" dedi.

NEFES ALMAK KOLAYLAŞIR

Kalp yogasının özellikle kalp ameliyatı olan hastalara doğru nefes almayı öğrettiğini ve stresle baş edebilmelerine destek olduğunu belirten Cengiz, "Kalp yogası, uzun dönemde hastaların stres ile baş etmeleri ve hayata daha olumlu bakmalarını sağlayarak, kalp hastalıklarının tedavisinde de başarı sağlar. Tüm hastalar ameliyattan altı hafta sonra doktorlarına danışarak yoga programlarına katılabilir" diye konuştu.

PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLAR

Ameliyat sonrası hastaların kalp sağlığına kavuştuğunu ancak tedavinin tamamlanabilmesi için psikolojik ve fiziksel destek gerektiğini vurgulayan Cengiz, "Yoga burada, tamamlayıcı tıp kavramı içinde ve hastanın normal yaşamına tam olarak geri dönüşünde uygulanmaktadır. Kalp yogası dört bölümden oluşur. Bu bölümler; temel duruş biçimleri, nefes teknikleri, derin gevşeme ve meditasyon olarak sıralanır. Kalp yogası bilinen yogadan çok farklıdır. Temel olarak kullanılan duruşlar kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir ve stresi kontrol eder" dedi.

HASTAYA SAĞLIK VERİR

Yoga uygulamalarının hastaların klinik durumları göz önüne alınarak yapıldığını anlatan Cengiz, "Yoga yapılan ortamın bazı özellikleri bulunmalıdır. Odanın ısısı ne soğuk ne de sıcak yani ılık olmalıdır.
Bedenin akıp gidebilmesi için uygun bir sıcaklık oluşturmalıdır. Egzersizler sessiz bir alanda ve çeşitli uyaranlardan uzak yapılır. Duruşlar her yaşta ve hemen hemen her sağlık koşulundaki kişiye tavsiye edilir" diye konuştu. Cengiz, kalp yogası programının kalp ameliyatı geçiren kişilere olduğu kadar henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilere de son derece yararlı olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp yogası ile sağlıklı yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN