Şiddetin bebekleri

Fethiye'de Kadın Sığınma Evi'nde yaşayan şiddet mağduru 12 kadının ürettiği bez bebekler satışa sunuldu. İlk bez bebekleri Kaymakam Ekrem Çalık ve Başsavcı Ergül Yılmaz sattı

Giriş Tarihi: 29.1.2015
Şiddetin bebekleri
Kocalarından şiddet gördükleri için kadın sığınma evinde devlet koruması altına alınan kadınlar, 'Üretiyorum Kazanıyorum' projesi ile hayata dönüyor. Şiddet kurbanı kadınlar duygularını bez bebeklere yansıtıyor. Fethiye Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nce hazırlanıp Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulları tarafından onaylanarak Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Ali Hilmi Döğerli Kadın Konukevi'nin paydaş olarak yer aldığı proje kapsamında, konukevindeki 12 mağdur kadının ürettiği bez bebekler Fethiye Salıpazarı'nda satışa sunuldu.

ÜRETİP KAZANIYORLAR
Şiddet mağduru işsiz kadınlardan oluşturulan grubun boş zamanlarını değerlendirmeleri, hobi edinmeleri, el becerilerini arttırmaları, zihinsel rahatlama sağlamaları ve aynı zamanda gelir elde ederek bireysel yeterlilik kazanmaları için gerçekleştirilen 'Üretiyorum Kazanıyorum' projesi çerçevesinde 12 kadının ürettiği bez bebekler kapışıldı. 5-50 TL arasında satılan ve avukat kadın, doktor, şirinler gibi isimler verilen bez bebekler büyük beğeni kazandı. Etkinliğe Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir de destek verdi.

İLK SATIŞ ÇALIK VE YILMAZ'IN
Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık'ın eşi Zeynep Çalık'ın yanı sıra etkinliğe katılanlar, şiddet mağduru işsiz kadınların yaptığı bez bebeklerden satın alıp projeye destek verdi. Devamlı üretilmesine karar verilen ürünlerle mağdur kadınlara ekonomik destek sağlanacağı vurgulandı. Kaymakam Çalık ve Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz stantta ilk satışları da gerçekleştirerek projeye destek verenler arasında yer aldı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDU

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, kadın sığınma evindeki mağdurların el emeklerinin bu şekilde değerlendirilerek kendilerine destek sağlanabildiği gibi ürünlerin turizm sezonunda yine benzer stantlarda satılarak projenin kalıcı hale getirileceğini söyledi. Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz da, "Türkiye'de ilk defa böyle bir projeyi mağdur kadınlar için uyguladık. Bebeklerin geliri tamamen mağdur kadınlar için" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddetin bebekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN