Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hizmet bombardımanı

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Hizmet bombardımanı

Manavgat'a altyapı ve 4 köprülü kavşak müjdesi veren, Türkbeleni Projesi'nin detaylarını paylaşan Başkan Türel, 'Su akar Türk bakar' sözünü, 'Su akar Türk yapar' olarak değiştireceklerini söyledi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalyalı basın mensupları ile düzenlediği yatırım turunda Manavgat'ta 2015 yılında hayata geçireceği projelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Türel, "Hizmet için yola çıktık. Önceliğimiz hiçbir zaman siyaset olmadı, hep hizmet oldu" dedi.

MANAVGAT KOKUYORDU

Manavgat için öncelikli meselenin arıtma olduğunu kaydeden Türel, "Manavgat kokuyordu. Bu Manavgat için kabul edilecek bir durum değildi. Arıtma tesisinin kapasitesi dolması ve havuzların taşmasıyla koku ve sinek sorunu yaşanıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir yurt dışı ziyareti sonrasında gece beni arayıp Manavgat ve Serik arıtmalarının durumunu sorması bu konuya ne kadar önem verdiğinin göstergesiydi. Mayıs ayı sonuna kadar Serik ve Manavgat'ta arıtma sorunu kalmayacak" diye konuştu

ARITMA SORUNU

Türel, "Eskiden bu projeleri hayata geçirmek hayaldi, şimdi gerçek oluyor. Şu an 150 bin kişi olan arıtmanın kapasitesi 350 bin kişiye hizmet verir hale gelecek. Manavgat Arıtma Tesisi'nin, deniz deşarjı ile birlikte maliyeti 52 milyon 850 bin TL olacak. Bir önemli çalışma da Kumköy Arıtma Tesisi'dir. Kapasite 50 bin metre küpten, 100 bin metreküpe çıkarılacak. Titreyöngöl Arıtma Tesisi'nde de elektronik ve mekanik sistemlerin yenilenmesi için 500 bin TL'lik bir yatırım ön görüyoruz" şeklinde konuştu.

DRENAJ ÇALIŞMALARI

Manavgat'ın yağmur suyu drenaj ihtiyacının geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketinde iyece hissedildiğini dile getiren Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: "Antalya'nın 19 ilçesinde yağmur suyu kanalı ile ilgili master plan çalışması başlattık. Manavgat'ı biz öncelik olarak öne aldık. Manavgat merkezde 72 kilometre kanalizasyon hattı, Sarılar, Evrenseki, Kızılot bölgesinde 65 kilometre kanalizasyon hattı yapımı ve dere ıslah projelerini 2015-2016 yılları yatırım programı içinde yapacağız. Bu çalışmalar için de 63 milyon 20 bin TL'lik bir bütçe ayrıldı."

ARTIK SUYA BAKMAYACAĞIZ
İlk dönem Belediye Başkanlığı döneminde Antalya'ya Manavgat suyunun temini için bir proje gerçekleştirdiklerini kaydeden Menderes Türel, "Eskiden ataların bir sözü vardı. 'Su akar Türk bakar' diye. Bu sözü değiştiriyoruz. 'Su akar Türk yapar' diyeceğiz. Suyun denize akıp gitmesine bakarak eşlik etmeyeceğiz. Manavgat Su Temin Devir Protokolü bizden sonraki yönetim bir çalışma yapmayınca fesih edilmişti. Bu projeyi yeniden hayata geçirmek için çalışma başlattık ve ASAT'a devri DSİ tarafından 27 Ocak'ta uygun görüldü. Antalya, Alanya, Manavgat, Serik ve sahil bandında su sorunu 2070 yılına kadar çözecek" dedi.

TÜRKBELENİ PROJESİNİ TANITTI
360 dönümlük Türkbeleni projesiyle Manavgat'a yeni bir yaşam alanı kazandıracaklarını müjdeleyen Türel "Türkbeleni Manavgat'ın akciğeridir. 5 bin metrekare meydan düzenlemesi, 15 bin metrekare oyun ve eğlence alanı, 20 bin metrekare çim alan, 5 bin metrekare seyir terası olacak. 2 bin 500 yeni ağaç dikilecek. Ailelerin çocukları ile gezip dolaşacağı bir yer olacak. STK'lara da bu alan içinde yer ayırmayı düşünüyoruz" diye konuştu. Menderes Türel, "Yeter ki Manavgat ve Manavgatlı kazansın. Biz hizmetin önünde durmayız. Tahsisi alırsak Manavgat Belediyesi'ne hayırlı uğurlu olsun" dedi.

ÜST GEÇİŞLİ KAVŞAKLAR
Türel, Alanya'ya bağlanan yolda zaman zaman trafik sıkıntısının yaşandığını hatırlatarak, bu kapsamda Migros Kavşağı, Side Totel Kavşağı, Sorgun Kavşağı ve Sanayi Kavşağı'nda fly-over tipi üstten geçişli kavşak düzenlemesi yapmak üzere proje çalışması yürüttüklerini söyledi. Türel, kavşakların tamamlanmasıyla Side girişinden Manavgat çıkışına kadar Alanya'ya doğru ışıkta beklemeden kesintisiz trafik ile en konforlu ulaşım imkanının sağlanacağını vurguladı.

SÜRGÜN DEĞİL CENNET YERİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Doğu ilçe ziyaretlerinin ikinci gününde Akseki'deydi. Akseki'deki 30 yıllık su sorunun çözüldüğünü belirten Türel, "Böyle güzel bir ilçenin su sorunu ile anılması bizi üzüyordu" dedi. İsale hattının 12 milyon TL'lik bir yatırım içerdiğini anlatan Türel, "Oy versin vermesin Antalya için hizmet boynumuzun borcudur" dedi. Bütün ilçelere hizmet birimleri kurduklarını ve bazı arkadaşları bu ilçelere atadıklarını anlatan Türel, "Buna sürgün dediler. 'Akseki sürgün yeri değil, Cennet yeridir' dedim. Akseki'yi sürgün yeri olarak görenler, nasıl buraya gelip sizden oy isteyecekler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizmet bombardımanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN