Kalite karmaşası

Antalya'da gözle görülen, hatta fotoğrafları çekilen duman tabakasının aksine teknolojik veriler, kentin hava kalitesinin yüksek olduğunu gösteriyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Kalite karmaşası
Sabah saatleri ile havanın karardığı ilk dakikalarda ağır koku ve sis tabakasının esiri olan Antalya'da hava izleme sistemindeki veriler ise yeşil ışık ile 'İyi' olarak adlandırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan anlık hava kalitesi izleme sistemi verileri her saat güncelleniyor.

KÖTÜ YAKIT KULLANIMI

Kent merkezinde 29 Ocak 2015 günü saat 11.00'de ölçülen hava kalitesi partikül maddeler (PM10) 116 metreküp, kükürtdioksit (SO2) ise 8 metreküp olarak belirlendi. Aynı gün içinde saat 13.00 ölçümünde ise PM10 40 metreküp, SO2 ise 7 metreküp olarak kayıtlara geçti. Gözle görülen ile ölçülen arasındaki farkı anlatan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, kentteki temel kirlenmenin başlıca sebebinin kötü yakıt kullanımı olduğunu söyledi. Erdal Özdemir, "Özellikle belirli mahallelerde naylon, lastik ve atık yağ yakılması hava kalitemizi düşürüyor. Hava kirliliği 5 temel kirletici hava kalitesi indeksi üzerinden hesaplanıyor. Antalya değerleri normalin altında olduğu için havamız iyi olarak adlandırılıyor" diye konuştu.

RÜZGAR YOKSA HAVA KÖTÜ

Antalya'da hava kalitesinin rüzgarın olmadığı günlerde düştüğünü aktaran Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Özdemir, "Kentimizin hava kalitesinde gerçekleştirilen ölçümsel veriler, belirlenen uluslararası standartların altında. Bu nedenle gözle görülen kötü olsa da rakamsal veriler iyi. Kentin üzerindeki sis tabakasının birkaç nedeni var. Örneğin kullanılan kalitesiz yakıt. Havamıza zararlı maddelerin salınmasına neden oluyor. Bu maddeleri dağıtan başlıca doğa olayı ise rüzgar. Rüzgarı da sahil şeridine yaptığımız yüksek yapılarla engelliyoruz. Bu nedenle içerisinde birçok partikül bulunan hava, kent üzerine çöküyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalite karmaşası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN