Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 bin kişiye yeni iş kapısı

Dünyanın ilk eco yatını üreten, 14 yılda 270 yatın denize indirildiği Antalya Serbest Bölgesi'nde 4 bin personelin istihdam edileceği yat onarım ve bakım tesisleri kuruluyor

Giriş Tarihi: 3.2.2015
4 bin kişiye yeni iş kapısı
Ürettiği ultra lüks yatlarla dünyanın sayılı yat üretim merkezleri arasına giren Antalya Serbest Bölgesi, şimdi de yat bakım ve onarımının merkezi olma yolunda adım atıyor. Antalya Serbest Bölgesi İşletici AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, bölgede süper lüks yatların tamir ve bakımlarının yapılacağı tesisin kurulacağı müjdesini verdi. Serbest Bölge'nin rıhtımını kullanan balıkçıların Sıçan Adası karşısındaki yeni barınaklarına taşınmasının ardından çalışmaların başladığını bildiren Gürses, kurulacak tesislerde 4 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

LÜKS YATLARIN BAKIMI

Bölgede yat bakım ve onarım tesislerinin eksikliğinin uzun yıllardır hissedildiğini hatırlatan Gürses, kurulacak olan tesislerde küçük yatların yanında süper lüks yatların da tamir ve bakımının yapılacağını belirterek, "Balıkçı barınağının yapımı ve taşınma işlemi tamamlandı. Balıkçılarımız yeni yerlerine gitti. Biz burada yatların bakım ve onarımının yapılacağı tesislerin kurulması için çalışmalara başladık" dedi.

KATMA DEĞER YARATACAK

Kurulacak tesislerin katma değer yaratacağını ve kurulacak olan yat bakım ve onarım tesislerde 4 bine yakın kişinin çalışacağını belirten Gürses, "Binlerce kişi istihdam edilecek. Katma değer yaratacak. Geri dönüşü kısa sürede sağlanacak. Kalifiye eleman sıkıntısı da çekmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

14 YILDA 270 YAT ÜRETİLDİ

Antalya Serbest Bölgesi'nde 14 yılda 270 yat üretildiğini açıklayan Gürses bu yatlardan 570 milyon dolar satış rakamı elde edildiğini belirterek, "Bugün Serbest Bölge'de 50-60 metre uzunluğunda yat üretimi yapılmakta. Dünyanın ilk ve özel eco yatı burada üretiliyor. Bu yıl denize indirilecek" şeklinde konuştu.

500 TONLUK YATLAR

Serbest Bölge'de 50-60 metre uzunluğundaki yatların üretilmesinin ardından büyük yatları denize indirilecek sistemin de kurulacağını ve yeni kurulacak lift sistemi ile 500 tonluk yatların rahat bir şekilde denize indirileceğini de belirten Gürses, "Antalya yat onarım ve bakımında da başkent olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 bin kişiye yeni iş kapısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN