Bacasız sanayiye Hükümet desteği

Başbakan Davutoğlu turist uçaklarına yakıt, seyahat acentelerine kredi desteği verileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Bacasız sanayiye Hükümet desteği
Başbakan Ahmet Davutoğlu, turizm sektörünün yaşadığı sıkıntılara el attı. Rusya ve İran'daki ekonomik sıkıntılardan etkilenen turizm sektörü için destek paketi açıklayan Başbakan Davutoğlu hem uçaklara yakıt desteği hem acentelere kredi desteği müjdesi verdi. Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, bir sektörle ilgili iki önemli kararı ve müjdeyi paylaşmak isteğini ifade ederek, Türkiye'nin en önemli sektörünün turizm olduğunu ve 'bacasız fabrika' olarak bilindiğini, ayrıca çok geniş istihdam imkanları oluşturduğunu kaydetti.

SIKINTI OLACAĞINI ÖNGÖRDÜK
"Bizim dönemimizde turizm olağanüstü hamle dönemi yaşadı; 12-13 milyon turizm kapasitesinden inşallah 50 milyonlara ulaşacağımız bir noktaya geldik" diyen Davutoğlu, bu yıl turizmde ciddi sıkıntıların olabileceğinin tüm dünyada konuşulduğunu, Türkiye için de iki gelişmenin önemli olduğunu, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya başta olmak üzere bu ülkelerden gelenlerin ekonomik sıkıntıdan kaynaklı sorunları olduğunu, ayrıca İran'dan gelen turistlerde de bazı sıkıntılar olabileceğini öngördüklerini söyledi.

İKİ ALANDA DESTEK YAPILACAK
Davutoğlu, erken rezervasyonlarda düşüş, iptal haberleriyle ilgili birtakım gelişmeler olduğu haberini alınca geçen hafta içinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'le birlikte, ilgili bakanlıklarla bir toplantı yaparak, sektörü bu kritik yılda iki önemli alanda destekleme kararı aldıklarını bildirdi. Davutoğlu, "İki ay içinde seyahat acentelerinin organizasyonuyla bu ülkelerden Türkiye'ye gelen her yolcu uçağına ek yakıt desteği vereceğiz. Her uçak için 6 bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Şimdiden uçuş iptalleri veya rezervasyon iptallerinin önüne geçeceğiz. Tur, seyahat acentelerinin yükünü hafifletmiş olacağız ve herhangi bir iptali de engellemeye çalışacağız. Bu kaynağı da Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılayacağız. İkincisi; tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlayacağız. Bu da Kredi Garanti Fonu ile sağlanacak. Bu ülkelere çalışan tur operatörlerine dönük olarak da ciddi bir kredi imkanı sağlayacağız" diye konuştu.

KİMLER YARARLANACAK?
Konuyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün Rusya ve İran'ın ekonomisini olumsuz etkilendiğini ve bu ülkelerde erken rezervasyonlarda azalma ve iptaller görülmeye başlandığını belirterek "Bu hususu göz önünde bulundurarak sektörden gelen talepleri dikkate almak suretiyle sektöre yönelik iki temel konuda acil destek ve yardım içerikli bir paket hazırladık ve Başbakanımıza arz ettik. Önümüzdeki 2 ay seyahat acentelerinin organizasyonunda bu ülkelerden ülkemize gelecek her yolcu uçağına 6 bin dolar yakıt desteği verilecek. Bu iki ülkenin yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu: Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Ukrayna'dan gelen yolcu uçakları da bu fırsattan yararlanabilecek" dedi.

SEKTÖRE KREDİ MÜJDESİ
Sektöre ikinci bir müjdede veren Bakan Çelik, "Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında teminat sıkıntısı çeken firmalara Kredi Garanti Fonu tarafından kefalet desteği sağlanarak bu firmaların finansmana erişimleri kolaylaştırılmaktadır. Yapılan düzenleme ile Rusya'da yaşanan bu durumun turizm sektörü üzerindeki etkilerini en aza indirmek amacıyla, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla kullandırılan hazine destekli kredi kefaletinden tur operatörlerinin de yararlanabilmelerinin önü açılmıştır. Atılan adımların hem ülkemiz hem turizm sektörü için hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bacasız sanayiye Hükümet desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN