Diz ağrıları çözümsüz değil

Medstar Antalya Hastanesi'nden Op. Dr. Mustafa Kunt, diz kapak sorunları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Diz ağrıları çözümsüz değil
SABAH kalkınca dizde otaya çıkan kilitlenme, yürürken ağrı, hareket sırasında takılma, ısı artışı ve şişlik gibi belirtilerle kendini gösteren diz sorunları, diz ağrısına neden olan farklı hastalıklar sonucu ortaya çıkmaktadır. Medstar Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kunt, diz kapak sorunlarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

MERDİVEN ÇIKMA

Diz ağrısı olan kişilerde; merdiven inip çıkma sırasında, diz çökme ve ayağa kalkıldığı esnada, dizin uzun süre bükülü olduğu pozisyonda, uzun süre oturarak çalışma halinde, uzun süreli yürüyüşlerde ve diz eklemlerini etkileyen sportif faaliyetlerde diz ağrısında artış görüldüğünü belirten Op.Dr. Kunt, "Diz sorunları yaşayan kişilerin; özellikle vücutlarını formda tutmaları, fazla kilolarından kurtulmaları, diz kaslarını güçlendiren düzenli egzersizler yapmaları sorunun erken tedavisi bakımından önemlidir. Tedavinin gecikmesi durumunda diz ağrıları artacak ve tedavi süreci de buna bağlı olarak uzayacaktır. Çok gecikmiş vakalarda ilaçlı tedavi zorlaştığından, ameliyatla çözüme gidilmesi gerekebilir" dedi.

HASTALIĞA GÖRE TEDAVİ

Kunt, "Bir menisküs yırtığının tedavisi, ilaçlar veya ağrı kesiciler tarafından yapılamaz. Çünkü menisküs yırtığı dizin kıkırdağını bozar ve bu yırtık ancak cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir. Diz kireçlenmelerinde ise tedavinin ilk aşaması, fizik tedavi uygulamaları veya ilaç tedavisidir. Kireçlenme ileri seviyelerdeyse; ilaç, diz içi iğneler ve fizik tedaviye cevap vermiyorsa, diz kapalı ameliyatlarından (artroskopi) yarar görmediyse, protez ameliyatı yapılır" diye konuştu.

AMELİYATLARIN ÖMRÜ UZADI
Protez ameliyatlarının, dizde eklem yapan üç kemiğin eklem yüzlerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzlerin metal ve plastik parçalarla kaplaması şeklinde uygulandığını açıklayan Kunt, "Günümüzde kuralına uygun yapılmış protez ameliyatlarının ömrünün 20-25 yıla uzadığı düşünülürse, bu ameliyatların yapılma yaşının 55 yaşına kadar rahatlıkla uygulanabileceği söylenebilir. Protezin yapılabilmesi için de hastanın kişisel özellikleri; yaş, cinsiyet, ağırlıkları ile diz sorunlarına eşlik eden başka hastalıkları ve dizin hareket seviyeleri belirleyicidir" dedi.

DİZ AĞRISININ NEDENLERİ FARKLIDIR
Diz ağrısının birden çok nedeni olabileceğini belirten Op.Dr. Kunt şikayete neden olan sorunları sıraladı:
Romatizma adı verilen eklem iltihaplanmaları,
Obezite (şişmanlık), hormonal bozukluklar,
Menisküs yırtılmaları,
Plika denilen eklem içi zarın kalınlaşarak katlantı yapması,
Diz ekleminde sıvı birikmesi,
Aşırı hareket ve egzersiz nedeniyle diz eklemine yüklenme,
Bacak kaslarında dengesizlik ve zayıflık,
Leğen kemiğinin ve buna eklem yapan baldır kemiğinin dengesiz duruşu,
Ayaklardaki düztabanlık,
Travmalar sonrası eklem içi yapıların zarar görmesi,
Doğuştan eklem yapılarının farklılık göstermesi (anomaliler) şeklinde sıralanabilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diz ağrıları çözümsüz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN