Girişimsel Radyoloji tedaviyi kolaylaştırdı

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Girişimsel Radyoloji tedaviyi kolaylaştırdı
Medical Park Antalya Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü'nden Uzman Dr. Özhan Özgür, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği toplantıda, Girişimsel Radyoloji'nin toplum tarafından bilinmediğini kaydederek bu tedavi ile birçok cerrahi ameliyatın önüne geçilebildiğini söyledi.

AMELİYATLAR DAHA KOLAY

Birçok zorlu cerrahi ameliyatın, girişimsel radyoloji ile daha kolay aşılabileceğini belirten Dr. Özgür, "Girişimsel radyologlar görüntüleme kılavuzluğunda ciltten damar yolunu izleyerek tedavi yapar. Bu şekilde çok geniş bir spektrumdaki işlemlere özgü yöntem ve teknikler geliştikçe, daha kritik ve dokunulmaz hastaların girişimsel tedavileri yapılır hale gelmiştir" ifadelerini kullandı.

4 SATTE TABURCU

Dr. Özgür, "Vasküler (damarla ilgili) girişimsel radyolojik işlemlerin en sık yapılanı, tanısal klasik anjiografilerdir. Ancak asıl önemli olan kısmı anjiyografik teknikleri kullanarak yapılan tedavi edici işlemlerdir. Bunlar genel olarak daralmış damarların açılması (balon, anjioplasti ve stendleme) işlemleridir. Ancak bunların dışında da yine damar içinden tıkalı daralmış atardamar ya da toplardamar hastalıklarında hastalıklı damar lümeninin damar dışındaki bütün damarların tedavilerine girişimsel radyoloji hekimlerince gerçekleştirilir" dedi. Özgür bu yönetemle tedavinin yarım saat sürdüğünü, hastanın 4 saat sonra taburcu edildiğini de söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimsel Radyoloji tedaviyi kolaylaştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN