Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suda lale tuttu sıra soğanda

Giriş Tarihi: 16.2.2015
Suda lale tuttu sıra soğanda
Dünyaya süs bitkileri ihraç eden Antalya'da yaklaşık 3 yıl önce başlanılan ilaçsız ve gübresiz suda lale üretiminde bu yıl 1 milyon dala ulaştı. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türk topraklarında yetişen çiçek türlerini çeşitlendirmek, ithal durumundaki laleyi, anavatanına kazandırmak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 500 metrekarelik bir alanda suda üretime başladıklarını söyledi.

DIŞARIDAN GELİYOR
İlaç ve gübre kullanılmadan sadece su kullanılarak yapılan üretim modeli ile bu yıl 1 milyon dal lale üretir hale geldiklerini anlatan Bağdatlıoğlu, bu yıl laleden 3 milyon dolarlık bir cironun elde edileceğini bildirdi. Bağdatlıoğlu, "Şu anda sadece lale üretimini yapabiliyoruz, soğanlar yine dışarıdan geliyor. Soğan ıslah çalışmaları yaparak eskiden Osmanlı'ya ait laleleri tekrar ele geçirip, hem soğan hem de lale üreten ve bunları ihraç eden bir çalışma içine giriyoruz. Ülkenin gereksinim olan ürünü ve lalenin soğanını Türk topraklarında yetiştirip hem iç pazara hem de yurtdışına sunmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

SEVGİLİLERE KIRMIZI LALE

Kırmızı, beyaz, mor, pembe ve sarı renklerden oluşan 5 çeşit lale üretimi yaptıklarını dile getiren Bağdatlıoğlu, 14 Şubat Sevgililer Günü için özel kırmızı ağırlıklı laleler yetiştirdiklerini kaydetti. Bağdatlıoğlu, Türk sevgililerini Antalyalı üreticilerin yetiştirdiği kırmızı lalelerin mutlu ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suda lale tuttu sıra soğanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN