Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyelerin şefkat yarışı

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Belediyelerin şefkat yarışı

Antalya belediyeleri evde bakım hizmetinde yarışıyor. Belediyeler hasta, yaşlı ve engellilerin sağlık sorunları ile ilgileniyor, evleri temizleyip, pazar alışverişini yapıyor

Antalya'da hizmet veren belediyeler sosyal belediyecilikte birbiri ile yarışıyor. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa belediyeleri tarafından verilen evde bakım hizmetleri, hasta ve yaşlıların hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırdı.

SAÇ-SAKAL TIRAŞI

Belediye ekipleri yatalak, engelli, maddi imkansızlık çeken ve 65 yaş üstü tüm vatandaşlara karşılık beklemeden yardım eli uzatıyor. Özel ilgi gösterilmesi gereken bu kişilerin sağlık sorunları ile ilgilenmekle kalmayan ekipler, vatandaşın evlerini temizliyor, saç sakal tıraşlarını yapıyor, tırnaklarını kesiyor.

120 BİN HANE TARANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminde başlatılan uygulama için, 2005 yılında 120 bin hanede tarama yapıldı. Yaklaşık 490 bin kişiye ulaşan ekipler, gerekli hizmetleri vermeye başladı. Şu an Antalya'nın 5 merkez ilçesinde 2 bin 732 kişiye yardım eli uzatan Büyükşehir ekipleri, gerekli alt yapının oluşturulması ile birlikte geri kalan 14 ilçede de benzer hizmetleri verir hale gelecek.

HASTA YAKINLARINA EĞİTİM

Evde tedavisi mümkün olmayan hastaları özel araçlar ile hastaneye sevk edip hastanedeki tüm işlemler sırasında refakat eden Büyükşehir, evde hastası bulunan kişilere pansuman ve hasta bakımı ile ilgili eğitimler vererek, hasta yakınlarının da bilinçlenmesini sağladı. Engelli vatandaşlar için de aynı hassasiyeti gösteren ekipler, son 3 ayda 9 yürüme engelli kişiye akülü araç temin etti.

ÖZEL PROTOKOL İMZALANDI
Evde bakım hizmetini 2012 yılında başlatan Kepez Belediyesi ise şu ana kadar 14 bin 134 kişiye doktor muayenesi, 10 bin 625 kişiye pansuman, bin 666 kişiye diyetisyen, 6 bin 952 kişiye ambulans hizmeti verirken, bin 352 engelli vatandaşın da yardımına koştu. Ayrıca Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bir protokol imzalanıp, hastane bünyesinde hasta ve yaşlı birimi oluşturdu. Evde tedavisi mümkün olmayan hastaları özel araçlar ile hastaneye götüren ekipler, tüm tedavi sürecini yakından takip ederek, vatandaşların gerekli ilaçları hiçbir ücret ödemeden almasını sağladı. Özel olarak dizayn edilmiş bir TIR ile her gün Kepez'in farklı bir mahallesini ziyaret eden ekipler, bu güne kadar 26 bin kişiyi sağlık taramasından geçirdi.

HERKESE EŞİT HİZMET

Muratpaşa Belediyesi ise kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığına bakmaksızın ekonomik durumları yeterli olmayan bireylere evde bakım hizmeti veriyor. Belediye ekipleri evlerde bakım, onarım ve tamirat da gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra ihtiyaç durumunda eşya yardımı da yapan Muratpaşa Belediyesi Kasım ayından bu yana toplam 130 kişiye yardım elini uzatarak 605 işlem uyguladı.

PAZARA BİLE GİDİYORLAR
Konyaltı Belediyesi de 'Sağlık, Kişisel Bakım ve Ev Hizmetleri' projesi kapsamında ilçe sınırları içerisinde ikamet eden 65 yaş üstü kimsesiz, muhtaç ve engelli kişilere sağlık hizmet vermeye devam ederken, bu kişilerin evlerini de dip bucak temizledi. Yerleri paspaslayan, halıları yıkayan, camları, koltukları silen ekipler, vatandaşların pazar alışverişi ile banka işlemleri gibi işlerine de yardımcı oldu. Konyaaltı Belediyesi ayrıca kentlilik bilinci oluşturmak adına hayata geçirdiği proje ile 65 yaş üstü vatandaşları, Antalya'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezdirerek, belki de hiç gitme fırsatı bulamadıkları yerleri görme imkanı sağlayacak.

ARANACAK NUMARALAR
Evde bakım hizmeti almak isteyen vatandaşlar aşağıdaki numaraları arayarak, ilgili belediyeden talepte bulunabilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi: 326 94 06 Kepez Belediyesi: 316 07 08 Muratpaşa Belediyesi: 444 80 07 Konyaaltı Belediyesi : 259 15 15
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyelerin şefkat yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN