Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezbaha hayali gerçek oluyor

Antalya'da, içinde hayvan borsasını da barındıracak olan modern mezbahanın temeli bu ay atılacak, yıl bitmeden hizmete girecek

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Mezbaha hayali gerçek oluyor
Antalya bir hayaline daha kavuşuyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk başkanlığı döneminde başlattığı fakat daha sonra olduğu gibi bırakılan mezbaha projesinin temeli Şubat ayı içerisinde atılacak. 10 ayda tamamlanması planlanan tesis, 2016 yılı başlarında tam kapasite hizmet verecek.

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET tarafından yapılacak tesis, 55 bin metrekarelik bir alana yaklaşık 25 milyon lira harcanarak inşa edilecek. Tesiste mezbahanın yanı sıra canlı hayvan satış yeri, hayvan borsası, deri işleme merkezi, bağırsak pişirme, kemik unu ve hayvansal yağ üretim tesisi ile kedi ve köpek maması üretim tesisi olacak. Söz konusu tesisin Türkiye'de başka bir örneği bulunmadığını belirten ANET Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, yeni mezbahanın Antalya halkına hiçbir ek külfet getirmeden yapılacağını belirtti.

KENDİ YAĞINDA KAVRULACAK

Tesisin Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) dışına taşınacağını ve mevcut tesisin satılarak buradan elde edilen gelir ile yeni mezbahanın inşa edileceğini belirten Dinçmen, "OSB'nin hemen arkasında 55 bin metrekare üzerine yeni tesisimizi kurma onayını geçen hafta aldık. Şubat ayının içinde ilk kazmayı vurup 10 ay gibi kısa bir sürede tesisimizin inşaatını tamamlamayı planlıyoruz. Yeni tesisimiz Antalyalılara hiçbir şekilde yük olmayacak. Mevcut tesisimizin bulunduğu alanı satıp buradan elde edeceğimiz gelir ile yeni tesisimize kaynak yaratacağız. Hiçbir şekilde hiçbir kuruma yük olmadan kendi tesisimizi kuracağız" dedi. Antalya'da canlı hayvan pazarı olmadığı için şehrin çeşitli noktalarında adaklık kurban adı altında kaçak kesimler yapıldığını hatırlatan Dinçmen, "Valilikten iznimizi aldık. Bu aydan itibaren Antalya'nın giriş ve çıkışlarında kontrollere başlayacağız. Şehir dışından gelen etler, karkas da olsa canlı da olsa mutlaka ANET'e uğrayacak ve burada kontrolleri yapıldıktan sonra girişi yapılacak. Hal böyle olunca artık yol kenarlarında gördüğünüz adaklık kurban satıcıları ile de karşılaşmayacaksınız. Şu an mevcut tesisin kapasitesi bu kişilere hizmet verecek durumda. Hepsini buraya çekip, satışların burada yapılmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

TESİSLERE ÖZEL ALAN

Antalya'daki turistik tesis ile AVM'lerin büyük kesimler yaptığını hatırlatan Dinçmen, "Bu tesislerin başka illerden kontrolsüz şekilde gelen işlemlerin içerisine girmemesi için biz bir de Karkas Et Borsası kurduk. Yeni tesisimizde büyük kesimler yapan işletmelere hizmet verecek 9 adet 250 metrekarelik et işleme üniteleri olacak. Otel ya da AVM'ler karkas etini aldıktan sonra bu işleme bölümlerine geçecek ve her şey bizim kontrolümüz altında gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

ESKİ HALİ İÇLER ACISI
Bir yandan yeni tesisin hazırlıklarına başladıklarını diğer yandan mevcut mezbahanın hizmet standartlarını yükselttiklerini ifade eden Dinçmen, tesisi mezbelilik halde devraldıklarını söyledi. Dinçmen, "Mezbahayı devraldığımızda virane bir yer ile karşılaştık. Çevre düzenlemesi yapılmadığı gibi ortada çöp yığınları vardı. Kesim yapılan yerlerde hijyenden söz edebilmek de mümkün değildi. Kısa sürede iyileştirme çalışmalarına başlayıp, tesisi düzgün bir şekilde işler hale getirdik" dedi. Daha önce kesim işlemlerini özel sektörde yaptıran esnafın iyileştirme çalışmaları neticesinde geri dönmeye başladığını aktaran Dinçmen, önceden tesiste günde 30 büyükbaş hayvan kesilirken şu an bu rakamın 75 olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezbaha hayali gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN