Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk algınlığı salgınına dikkat

Giriş Tarihi: 20.2.2015
Soğuk algınlığı salgınına dikkat
Kış soğukları nedeniyle tetiklenen; özellikle okul veya işyerleri gibi toplu yaşam alanlarını paylaşan kişiler arasında hızla yayılan ve bulaşıcı olan soğuk algınlığından korunma yollarını bilmek, tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak kadar önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, sonbahar aylarında salgın olarak görülen soğuk algınlığı hakkında bilgi verdi ve salgından korunma yöntemlerini şöyle anlattı:

TEDAVİ İÇİN NELER YAPILMALI

Genellikle hafif belirtilerle 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir. Eğer bakteriler de olaya eklenirse, orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit veya pnömoni (zatürre) gelişebilir ve buna bağlı olarak da kulak ağrısı, akıntı, balgam çıkarma, yüksek ateş gibi şikâyetler eklenebilir. Soğuk algınlığı tedavisi için mümkünse en azından bir iki gün istirahat edilmelidir. Bol ılık sıvı tüketilmelidir. Ihlamur, adaçayı, nane, limon çayları bunun için idealdir. Mandalina, portakal, havuç, greyfurt gibi meyveler ve her türlü sebze bolca yenmelidir. Oda nemli olmalıdır. Halsizliği ve kırgınlığı alması ve burun tıkanıklığının giderilmesi için antigribal ilaçlar, burun açıcı ilaçlar alınabilir. Soğuk algınlığına bağı komplikasyonların önlenmesinde özellikle burnun açık tutulması önemlidir. Tedavide antibiyotiklerin yeri olmadığı gibi iyileşmeyi de geciktirir. Antibiyotik ancak üzerine bakteriyel bir başka enfeksiyon eklendiğinde doktorun önerisi ile kullanılabilir. Soğuk algınlığında aspirin de kullanılmamalıdır.

SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN…
Soğuk algınlığında, tedaviden daha önemlisi hastalanmadan önlem almaktır. Yani hastalığın bulaşmasını engellemektir. Bunun için: - Grip aşısı yaptırabilirsiniz. - Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi sabunla yıkamalı ve bunu çocuklarınızın da alışkanlık haline getirmesini sağlamalısınız. - Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız. - Hapşırır veya öksürürken kâğıt mendil ile burnunuzu ve ağzınızı kapatmalısınız. - Kış aylarında bol sıvı almalı ve beslenmenize özen göstermelisiniz. - Sigara içmemelisiniz. - Özellikle kaloriferli evlerde yatak odasındaki nem oranını normal sınırlar içinde tutmalısınız. - Küçük çocuklar, yaşlı hastalar, şeker hastalığı, kanser veya diğer sistemik hastalığı olan kişilerin soğuk algınlığına karşı daha dikkatli olması gerekir. Bu hastalar kendilerinde soğuk algınlığı belirtilerini görmeye başladığından itibaren vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk algınlığı salgınına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN