Meyve sebze zam şampiyonu

Giriş Tarihi: 5.3.2015
Meyve sebze zam şampiyonu

Antalya'da sert geçen kış mevsimi üretimin azalmasına ve fiyatların artmasına neden oldu

Türkiye'nin yaş meyve ve sebze tüketiminin yaklaşık yüzde 40'nın, ihracatının da yaklaşık yüzde 25'inin karşılandığı Antalya'da kış mevsiminin sert geçmesi nedeniyle pazara yeterince ürün arz edilememesi sebze meyve fiyatlarını artırdı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürü Dilaver Demir, Demir, "Ürün artık yorulduğu için bu aylarda üretim azalıyor, dolayısıyla piyasaya çok az bir ürün çıkıyor. Bu da fiyatın artmasına neden oluyor" diye konuştu. Normalde hale günlük 200 kasa yeşil soğan girerken bu dönemde ancak 25-30 kasa ürün geldiğini kaydeden Demir, sürecin geçici olduğunu, havaların ısınmasıyla ürünlerin canlanacağını ve bu ayın 15'inden itibaren ürünlerin bollaşmaya başlayacağını, fiyatların da eski seviyelerine ineceğini söyledi.

ÜRETİMDE DARALMA VAR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da Türkiye'nin yaş sebze meyve deposu Antalya'da bu yıl soğuk hava ve yağmurların etkisiyle üretimde ciddi daralmalar meydana geldiğini bildirdi. Üretimdeki daralmanın pazar fiyatlarına yansıdığını kaydeden Çandır, "Dış ticarette Rusya pazarının daralmasını ihracatçı derinden hissediyor. Dolayısıyla bu da üreticiye yansıyor" diye konuştu.

ZAM ŞAMPİYONU ÇİLEK

Halde en yüksek fiyat artışı yüzde 28,22 ile mandalinada gerçekleşmiş, bunu yüzde 27,72 ile dolmalık biber, yüzde 20,67 ile patlıcan, yüzde 15,04 ile fındık içi, yüzde 14,84 ile ıspanak ve yüzde 14,09 ile yeşil soğan takip etmişti. Pazarın en pahalısı olan çileğin kilogramı 8 liraya kadar yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve sebze zam şampiyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN