Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli turizme çifte kıskaç

Yabancılara ait yazlıkların günlük kiraya verilmesi sorunu, hem Maliye hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirdi

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Gizli turizme çifte kıskaç
Antalya ve Fethiye'de yabancılara ait yazlıkların, kayıtdışı olarak günlük veya haftalık kiraya verilmesi sorunu Maliye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Antalya ve Fethiye'de bu şekilde kiralanan 20 bine yakın Türkiye genelinde ise yaklaşık 100 bin ev olduğu, her yıl yaklaşık 15 milyon yerli ve yabancı turistin de bu evleri kiraladığı tahmin ediliyor. Bu konudaki vergi kaybının ise 2 milyar TL'yi bulduğu belirtiliyor.

ESNAF MAĞDUR OLUYOR

Yabancıların yazlıklarını kiraya vermesi en çok bölgedeki lokanta, pansiyon ve otel işletmecilerini mağdur ediyor. Çünkü kiraladığı yazlıkta konaklayan yabancı, lokantadan yemek yemiyor, otel ve pansiyonda da kalmıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancıların Türkiye'de aldıkları yazlıkları daha sonra yurtdışına günlük kiraladığını belirterek, "Bunu da kayıtdışı olarak yapıyorlar ve haksız rekabete yol açıyor. Ticari faaliyette bulunan vergisini ödemeli. Kayıtdışı faaliyette olanın üzerine gideriz. Bu kadar basit ve net" dedi.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı da, Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı hazırladı. Hazırlanan taslak, ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunuldu. Taslak ile sadece seyahat acenteleri ve tur operatörleri tarafından yerine getirilebilecek hizmetler belirlendi. Buna göre, 'yerli ve yabancılara ait konutların turizm amaçlı pazarlama ve kiralama faaliyetlerini yürütme' yetkisi, seyahat acenteleri ve tur operatörlerine verildi. Taslağın gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi: "Turizmde yaşanan hızlı gelişme, yerli ve yabancıların mülk edinmesine yönelik yasal düzenleme sonrasında yabancılar tarafından turizm bölgelerinde edinilen konutların, sahipleri tarafından herhangi bir denetime tabi olmadan geleneksel yollarla ya da internet aracılığı ile yurtiçi veya yurtdışı kullanıcılara kiralandığı saptanmıştır. Bir nevi sektör haline gelen bu alanın aynı zamanda kayıt dışı ekonomi yaratarak haksız kazanca yol açması ve devletimizi mali açıdan ciddi zarara uğratması nedeniyle, bu tür faaliyetlerin yasal mevzuat çerçevesine alınması yönünde düzenleme yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır."

YAKIN TAKİP ALTINA ALINDI
Maliye, yabancıların yazlıklarını kayıtdışı kiralamasının önüne geçmek için mülk sahiplerini takibe almaya başladı. Maliye, yabancıların kiraya verdiği yazlıkları yaz-kış takip edecek. Gerektiğinde iyi derece İngilizce bilen denetmenler aracılığı ile kayıtdışı kiraya verilen yazlıklar vergilendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli turizme çifte kıskaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN