Obezitede ameliyat sonrası uyarısı

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Obezitede ameliyat sonrası uyarısı

Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, obezite ameliyatları sonrası hasta takibinin önemi hakkında bilgi verdi

Obezite ameliyatları, tehlikeli derecede obez olan kişiler için kalıcı kilo kontrolü sağlayan bir tedavi seçeneğidir. Ancak obezite cerrahisi sonrası yeniden kilo alma riskinin önüne geçmek ve obezite kaynaklı sağlık sorunlarının kontrol altına alınabilmesi de en az ameliyat kadar önemlidir. Bu nedenle hastalar ameliyat sonrası düzenli kontrol altında olmalıdır. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, obezite ameliyatları sonrası hasta takibinin önemi hakkında bilgi verdi.

DÜZENLİ KAN TESTLERİ

Obezite cerrahisinden, sonra daha az besin maddesi emildiğini vurgulayan Uz.Dr. Yazıcıoğlu "Ne yenildiğine dikkat edilmeli ve sağlıklı olmak için bedenin gerek duyduğu besin maddelerinin tümünün alındığından emin olunmalıdır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar ile vitaminler, mineraller, eser elementler seviyelerinin izlenmesi için kan testleri yaptırmak amacıyla endokrinoloji uzmanına düzenli aralıklarla başvurulmalıdır. İlk yıl her üç ayda bir kan sayımı (anemi kontrolü için), glikoz (kan şekeri seviyesi kontrolü) ve kreatinin (böbrek işlev kontrolü) değerleri ölçülmelidir. Yorgunluk, halsizlik, kas kitlesi kaybı, kalp çarpıntıları, depresyon, karıncalanma, kemik hastalığı, gece görüş kaybı veya hipoglisemi (kandaki kalsiyum seviyelerinin düşmesi) gibi vücutta sorunlara yol açabilecek herhangi belirli bir besin yoksunluğu olup olmadığını görmek için ilk yıl her altı ayda bir kan testleri yaptırılmalıdır. İlk yıldan sonra bu testlerin tamamı yılda bir tekrarlanmalıdır" dedi.

KUSMAYA KARŞI ÖNLEM

Kusma ve hızlı mide boşalma sendromunun, mide boyutunun küçültüldüğü işlemlerin olası yan etkileri olduğunu açıklayan Yazıcıoğlu "Kusma en yaygın olarak küçük mide kesesine alışılan dönem olan ameliyat sonrasındaki ilk birkaç ay boyunca görülür. Kusma çok zorlu olan yiyecekleri yemekten ya da çok hızlı veya çok fazla yemekten, çok büyük lokmalar almaktan veya yiyecekleri yeterince çiğnememekten kaynaklanabilir. Kusma aynı zamanda sıvı kaybından da kaynaklanabilir. Kusmayı önlemek için tokluk işaretlerine dikkat etmeli, yavaş yemeli ve bol miktarda sıvı tüketilmelidir" diye konuştu.

DOKTOR KONTROLÜ

Obezite cerrahisinin etkisinin, obezite düzeyi yüksek kişilerde kilo kaybının ötesine geçeceğini belirten Yazıcıoğlu, "Çoğu hastada obeziteyle ilgili sağlık sorunları kaybolur veya iyileşme gösterir. Örneğin, emilimi azaltıcı bir işlemden çok kısa süre sonra tip 2 şeker hastalığı diyabet ilaçlarını çok az gerektirecek veya hiç gerektirmeyecek bir noktaya gerileyebilir. Benzer şekilde, insülin tedavisi gören hastalar çok daha az insüline ihtiyaç duyarlar ve bir kısmında ameliyattan sonra insülün tedavisi kesilebilir. Obezite cerrahisi aynı zamanda hipertansiyon, yüksek kolesterol, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı, uyku apnesi, eklem hastalığı, astım ve polikistik over sendromuna bağlı kısırlık gibi diğer durumlarda iyileşme yaratabilir veya çözüm getirebilir. Ameliyat öncesinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi durumları tedavi etmek amacıyla ilaç alınıyorsa, ameliyattan hemen sonra dozunu ayarlamak gerekir. Bu nedenle endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı tarafından hastanın izlenmesi önemlidir" dedi.

ŞEKER VE YAĞA DİKKAT
Hızlı mide boşalma sendromunun, mide bulantısı, halsizlik, sersemlik ve mide krampları gibi, midedeki sindirilmemiş yiyeceklerin ince bağırsağa çok çabuk 'boşaltıldığında' meydana gelen bir dizi belirtiye karşılık geldiğini belirten Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu çok fazla şeker veya yağlı yiyeceklerin bu hızlı boşalmayı tetikleyebileceğini söyledi. Yazıcıoğlu, hızlı boşalma belirtilerinin zaman içinde azalma eğilimi gösterdiğini ve şu gibi besin değişiklikleriyle genellikle kontrol edilebileceğini açıkladı:
Katı gıda içeren bir öğünden sonra 30 dakika içinde sıvı tüketmekten kaçınmak.
Protein miktarını artırmak.
Kolay sindirilen basit karbonhidratlardan (şekerli gıdalar ve içecekler gibi) uzak durmak.
Sindirimi daha uzun süren lif ve kompleks karbonhidrat (tam tahıllı yiyecekler gibi) alımını arttırmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezitede ameliyat sonrası uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN