Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atıl kamu binalarında yaşlı bakımı önerisi

AÜ Gerontoloji Bölümü'nün yaptığı araştırmaya göre; Türkiye'de kamuya ait 43 bine yakın bina atıl durumda. Prof. Dr. Tufan bu binaların yaşlı bakım merkezi yapılmasını önerdi

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Atıl kamu binalarında yaşlı bakımı önerisi
Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü'nün yürüttüğü Gerontoloji Atlası (GEROATLAS) araştırmasına göre; Türkiye'de kamu kurumlarına ait 42 bin 834 adet bina atıl durumda. Çoğunluğu büyükşehirlerde bulunan binalar, bakımsızlık nedeniyle çürüyor. Türkiye'de 2.3 milyon bakıma muhtaç yaşlı bulunduğunu açıklayan Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan, bu binaların yaşlı bakım merkezleri yapılmasını önerdi.

MUHTAÇLIK SORUNU

Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte Türkiye'de yaşlı sayısının da giderek arttığını belirten Prof. Dr. Tufan, "Ülkemizde yaşı 60 ve üzeri yaklaşık 9 milyon kişi bulunuyor. bakıma muhtaç yaşlı sayısı ise 2.3 milyonu buluyor" dedi. Türkiye'nin en hızlı yaşlanan ülkeler arasında yer aldığını ve yaşlı bakımının önümüzdeki yıllarda büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacağını vurgulayan Tufan, "Bakıma muhtaç yaşlı sayısının giderek artmasına karşın kurumsal bakım kapasitemiz ihtiyaca cevap vermeyecek kadar az ve sadece belirli illerde yoğunlaşmış. Bu aynı zamanda bakıma muhtaç yaşlısı olan ailelere de sıkıntı yaratıyor. Bu aileler ihmal edildiklerini düşünüyor. Yaşlı bakımını üstelenen kişiler de bir süre sonra bakıma muhtaç hale geliyor" diye konuştu.

TAMAMI KAMU BİNASI

Türkiye'nin en kapsamlı gerontolojik araştırması olan ve 2000 yılından beri devam eden GEROATLAS kapsamında, Türkiye'deki atıl binalarla ilgili araştırma yaptıklarını kaydeden Tufan, "Araştırmaya göre; Türkiye'de çoğunluğu büyükşehirlerde olmak üzere kamu kurumlarına ait (eski okul binaları, belediye binaları, depolar) kullanılmayan 42 bin 834 bina var. Bu bizim tespit ettiğimiz rakam, bu sayının daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Bu binalar onarılarak yaşlı bakım merkezlerine dönüştürülebilir" dedi.

AVRUPA'YA ÖRNEK OLUR
Çürümeye terk edilen binaların gündüz bakım, kısmi bakım ve tam gün bakım merkezleri olarak kullanılabileceğini belirten Prof. Dr. Tufan şunları söyledi: "Bu sayede yerel yönetimlerin bakıma muhtaçlık sorununun çözümüne katılmaları sağlanabilir. Bu binalarda aynı zamanda sağlık hizmetleri, belediye çalışanlarına yaşlılık konusunda eğitim ve üniversite öğrencilerine staj imkanı sunulabilir. Binalarda istihdam edilecek kişilerle işsizlik sorununun çözümüne de katkı sağlanmış olur. Avrupa'da bile olmayan bu yöntem Türkiye Bakım Modeli olarak örnek teşkil edilebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atıl kamu binalarında yaşlı bakımı önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN