Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya krizine kimlik çözümü

Rusya'daki devalüasyon nedeniyle kriz yaşayan Antalyalı turizmciler, Rusların Türkiye'ye kimlikle girmesini sağlayacak çalışma ile umutlandı. Uygulamanın krizi hafifleteceği belirtildi

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Rusya krizine kimlik çözümü
Rusya'da yaşanan ekonomik krizin Türkiye'ye ve özellikle Antalya turizmine yansımalarının azaltılması için alınan tedbirler kapsamında Rusların Türkiye'ye pasaport yerine kimlikleriyle giriş yapabilmeleri için başlatılan çalışma, turizm sektörü temsilcilerini umutlandırdı.

HÜKÜMETİN 2. HAMLESİ

Antalya'ya en fazla seyahat eden milletlerin başında gelen Ruslarda yılın ilk iki ayında ciddi bir düşüş yaşandı. Ocak ve Şubat aylarının Rusların tatil sezonu olmamasına karşın bu aylarda yaşanan düşüş yüksek sezon için kötü bir sinyal oldu. Rusya ve civarındaki ülkelerden gelecek turist uçaklarına yakıt desteği ile seyahat acentelerine kredi alabilmeleri için Hazine garantisi verileceğini açıklayan AK Parti Hükümeti'nin bu konudaki ikinci hamlesi de turizmcileri umutlandırdı.

BAKAN'IN VİZE AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan Türkiye'ye pasaport yerine kimlikle gelinebilmesi konusundaki çalışmalara ağırlık verdiklerini açıkladı. Türkiye'ye yurtdışından gelen turistlerin daha kolay gelebilmesi için çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, e-vize uygulamasının başladığını duyurdu. Bugüne kadar 6.5 milyon insanın e-vize sisteminden vize aldığını belirten Çavuşoğlu, "Havalimanlarındaki kuyrukları kaldırıyoruz. İnsanlar evinden, işyerinden ya da kafelerden sisteme girerek, 3 dakika içinde e-vizesini alıyor" diye konuştu.

SEYAHAT KOLAYLAŞIR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu teklifi turizm sektörü temsilcileri olarak kendilerinin yaptığını ve hükümetin de teklif üzerinde önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Ayık, "Rusların kimlikleriyle seyahat edebilmeleri daha kolay olacaktır. Rusya'da yaşanan krize karşı alınacak tedbirlerden biri de bu. Talebimiz doğrultusunda neticelendiği takdirde Rus turist artacaktır" dedi. Turizm işletmelerinin gerek pazarlama, gerek tanıtım konularında her türlü tedbiri aldıklarını, almaya da devam ettiklerini belirten Ayık, "Bu yıl ciddi bir sıkıntı gözüküyor. Rus turist konusunda henüz net tabloyu göremiyoruz. Avrupa Birliği pazarı çok kaygı vermiyor ama Rusya pazarında kaygılarımız devam ediyor" diye konuştu.

KATKISI OLUR
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da Türkiye ile Gürcistan arasında nüfus cüzdanı ile seyahat etme anlaşması bulunduğunu, aynı anlaşmanın Ruslar için de geçerli olabileceğini dile getirdi. Hacısüleyman, "Kimlikle giriş turizme önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Uygulamaya geçilirse turizm sektörü gerçekten mutlu olacak" diye konuştu.

SEKTÖRE CANSUYU OLUR
Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, hükümetin açıkladığı turizm destek paketinin çok olumlu bir adım olduğunu vurguladıktan sonra "Rusya hükümeti ile yapılacak, pasaportsuz turist girişine olanak sağlayacak bir uygulama turizmcinin, 2015 yılında cansuyu olacaktır. Hükümetimiz turizmde yapmış olduğu desteği sadece acenteler düzeyinde sınırlı tutmamalıdır. Sektörde destekte açıklanan ülkelerden gelen misafirleri ağırlayan turizm bölgelerinde bulunan otellere de 2015 sezonu için destek sağlanmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya krizine kimlik çözümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN