Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelikte takiple erken doğum riskini öğrenin

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Gebelikte takiple erken doğum riskini öğrenin

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Sibel Kaya, erken doğum riski yaratan durumları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

Doğum, gerçekleşmesi sabırla beklenen bir süreçtir. Ancak doğumun vaktinden önce olması, özellikle bebeğin sağlığını riske atmaktadır. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Sibel Kaya, erken doğum riski yaratan durumları ve tedavi yöntemlerini anlattı. Erken doğumun 37. gebelik haftasından önce olan doğumları içerdiğini belirten Op.Dr. Kaya, "Bir bebeğin gelişimini tamamlaması için ihtiyaç duyduğu 37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar; bebeklerin solunum problemleri, beyin içi kanamalar, yeni doğan retinopatisi (körlük), zeka ve motor fonksiyon bozuklukları ile bağırsak problemleri yaşamasına neden olabilmektedir" dedi.

TÜM GEBELER TAKİP EDİLMELİ

Erken doğumdan korunmanın ilk basamağının anne adayının risk grubunda olup olmadığını belirlemek olduğunu belirten Kaya, "Erken doğum hikayesi olan hastaların bir sonraki gebeliğinde erken doğum riski artmaktadır. İleri yaş gebelikleri, çoğul gebelik, rahim anormallikleri ve geçmişte rahim ağzı ameliyatı geçirmiş olmak gebeliği erken doğum açısından riskli hale getirir. Risk faktörü taşısın ya da taşımasın tüm gebelerin bu süreçte erken doğum riskine karşı takip edilmesi ve önlemlerin alınması gerekmektedir" diye konuştu.

RAHİM AĞZI KISA İSE RİSKLİ

Erken doğum riskini tahmin etmede en önemli yöntemlerden birinin ultrasonografi ile rahim ağzı uzunluğunun ölçümü olduğunu açıklayan Kaya "Rahim uzunluğu ölçümü erken doğum riskinin belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Transvajinal ultrason ile yapılan rahim ağzı uzunluğu ölçümü 25 mm ve daha kısa ise erken doğum açısından tedbirli olunmalıdır. Böylelikle yüksek riskli hastaları belirleyerek 35. haftadan önceki doğumlar öngörülebilir. Rahim uzunluğu ne kadar kısa ise; erken doğum ihtimali de o derece artmaktadır" dedi.

TEDAVİ-SAĞLIKLI BEBEK

Gebeliğin ortalarında yani 26-30. haftalarda 2-3 cm rahim ağzı açıklığı olan anne adaylarının dörtte birinin 34. haftadan önce doğum yaptığının gözlemlendiğini hatırlatan Kaya, "Rahim ağzı açıklığı gebelik boyunca yapılan kontrollerle takip edilmelidir. Bakteriyel vajinazis adı verilen vajinal floradaki değişimler ve idrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve zarların erken yırtılması ile ilişkilidir ve tedavi edilmelidir. Geçmişinde erken doğum yapan hastalara sonraki gebeliklerinde uygulanacak progesteron tedavisinin erken doğum ve erken doğuma bağlı kayıp riskini azalttığı yakın zamanda gösterilmiştir" diye konuştu.

ERKEN DOĞUM HABERCİSİ
Fetal Fibronektin'in, amnion hücreleri dahil birçok hücre tarafından üretilen bir glikoprotein olduğunu belirten Kaya "Fetal Fibronektin doğuma yakın rahim ağzında bulunur. Fakat doğuma yakın olmayan ve suyu gelmeyen bir gebede saptanırsa erken doğumun bir habercisi olabilir. Fetal Fibronektin ELISA ile çalışılmakta 50 ng/ml ve üzerindeki değerler pozitif kabul edilmektedir. Ultrasonografi ile 35 haftanın altındaki gebelerde rahim ağzı uzunluğunun 25 mm altında olması ve Fetal Fibronektin testinin pozitif olması erken doğumla güçlü şekilde ilişkilidir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte takiple erken doğum riskini öğrenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN