Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardiyolojik check-up'ın önemi

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Kardiyolojik check-up'ın önemi

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hüseyin Onur Şahin, kalp damar hastalıklarında erken teşhis için çok önemli olan kardiyolojik check-up'ı anlattı

Türkiye'de her yıl 200 bin kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu sayı toplam ölümlerin yüzde 50'sini oluşturuyor. Düzenli olarak yapılan kardiyolojik checkup ile bu hastalığa zemin hazırlayan risk faktörler belirlenerek, hastalık erken dönemde teşhis ve tedavi edilebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hüseyin Onur Şahin, kalp damar hastalıklarında erken teşhis için çok önemli olan kalp check-up'ı hakkında bilgi verdi.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Kalp ve damar hastalıklarının risk faktörleri hakkında bilgi veren Uz.Dr. Şahin, "Şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, sigara bağımlılığı, obezite, hareketsiz yaşam, stresli yaşam, aşırı alkol tüketimi gibi değiştirilebilen ve yaş, cinsiyet, ailesel, genetik kalp hastalığı öyküsü gibi değiştirilemeyen faktörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için değiştirilemeyen faktörlere bir müdahale olamayacağı için değiştirilebilen risk faktörlerinin kontrol altına alınması, teşhis ve tedavisi gerekmektedir. Böylelikle ilerleyen yıllarda risk yüzde 80 azaltılabilmektedir. Kadınlarda menapoz sonrası hormonal değişiklikler nedeniyle risk artmakta ve erkeklerle eşitlenmektedir. Kendisi sigara içmeyen fakat bulundukları ortamda içilmesi nedeniyle pasif sigara içicisi olanlarda da risk yüzde 30 artmaktadır. Ani ölümlerin büyük oranda nedeni yine kalp damar tıkanıklıkları ve kalp krizidir" dedi.

HASAR OLUŞMADAN ÖNLEM ALIN
Düzenli olarak yapılan kardiyolojik check-up öneren Şahin, "Düzenli kardiyolojik check-up ile kalp damar hastalıklarına zemin hazırlayan değiştirilebilir risk faktörleri belirlenip, değiştirilemeyen risk faktörleri de değerlendirilerek kalp ve damarlarda henüz hasar oluşmadan hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle gerekli önlemler alınarak tedaviler planlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki kalp damar hastalıkları belirti vermeden yıllar içinde oluşmaktadır. Hiçbir kalp damar tıkanıklığı ani oluşmaz, mevcut risk faktörleri uzun yıllarda damar yapısını bozmaktadır" diye konuştu.

HER YIL YAPILMALI
Check-up yaptırarak erken teşhis ve tedavi ile uzun ve sağlıklı bir yaşam ihtimalinin arttırılacağını açıklayan Şahin "Örneğin şeker hastalarında sinir tutulumundan dolayı kalple ilgili tipik şikayetler olmayabileceğinden düzenli kardiyolojik check up özellikle önemlidir. Kardiyolojik check-up'da muayene, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, efor testi, kan tahlilleri, tansiyon ve nabız ölçümleri rutin olarak yapılmaktadır, hastanın şikayet ve bulgularına göre ileri testler yapılabilmektedir. Ailesel riski yüksek olanların, şeker hastalarının ve 40 yaşından büyük bireylerin yıllık kardiyolojik check-up yaptırmaları önerilmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardiyolojik check-up'ın önemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN