Muz lifinden sanat eserleri

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Muz lifinden sanat eserleri

Alanya Belediyesi tarafından başlatılan projede, muz ağacı gövdesinden elde edilen lifler, iplik yapılıp süs ve hediyelik eşyaya dönüştürülüyor

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde muz bitkisi gövdesinden elde edilen lifin ipe dönüştürülüp ardından işlenerek, süs ve hediyelik eşya üretilmesi projesi tanıtıldı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, muz ağacı gövdesinden elde edilen ipliğin yün ile rekabet edebildiğini ve en az 30-40 yıl dayandığını belirterek, "Bu ipliğin, su kabağı, koza gibi ekonomiye kazandırılmış projelere rakip olacağını düşünüyorum" dedi. Kursiyerlerden Christina Alaettinoğlu, yıllardır tahta parçalarıyla uğraştığını ancak şimdi muz lifleriyle bir çalışma yaptığını kaydetti. Muz liflerini daha önce hiç kullanmadığını ifade eden Alaettinoğlu, "Eşim de zaten muzcu. Muz bahçemiz var. Bu yüzden çok güzel şeyler yapmayı düşünüyorum" diye konuştu.

KEYİFLİ BİR ÇALIŞMA

Kursiyerlerden Yasemin Özkan ise, böyle bir projeden bahsedildiğinde katılmaya karar verdiğini dile getirerek "İlk defa çalıştık ve bu ürünleri ilk kez çıkardık. İnşallah beğenilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muz lifinden sanat eserleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN