Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burun tıkanıklığı tedavisi

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, burun tıkanıklıklarının nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Burun tıkanıklığı tedavisi
Burun tıkanıklığı rahat nefes almaya engel olduğu gibi; horlama, sinüzit, boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa da yol açarak yaşamı olumsuz etkileyebilir. Estetik açıdan önemli bir yeri olan buruna yapılacak herhangi cerrahi bir müdahale, estetik kaygı da göz önüne alarak yapılmalıdır. Ancak öncelikli hedef, hastanın ameliyat sonrasında rahat nefes almasının sağlanmasıdır. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, burun tıkanıklarının nedenleri ve estetik cerrahi ile tedavisi hakkında bilgi verdi.

NEDENİ BELİRLENMELİ

Burunda çeşitli nedenlerle hava akımını engelleyen hastalıkların, burun tıkanıklığına neden olabileceğini belirten Op.Dr. Yılmaz "Bunlar arasında kronik şikayetlere yol açan; burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinin büyüklüğü, alerjik rinit (saman nezlesi) ve vazomor rinit, kronik sinüzit, daha çok çocuklarda görülen geniz eti, yaşla birlikte burun salgısının azalması, kadınlarda görülen östrojen hormonu fazlalığı gibi hormonal nedenlerle uzun süreli ilaç kullanımına bağlı rinitler, sıklıkla görülmektedir" dedi.

ESTETİK CERRAHİ

Orta burun bölmesi yani burun kemiğinde görülen eğriliklerin, burun tıkanıklıklarının en önemli nedeni olduğunu açıklayan Yılmaz, "Bu tür eğrilikler, yerleşim yeri ve tıkayıcı özellikleri açısından hastaya göre değişiklik gösterebilir. Hastanın burun çatısını oluşturan dış kemik ve kıkırdak yapı bozuklukları da, burun kanallarında daralmalara neden olabilmekte ve nefes konforunu olumsuz etkilemektedir. Deformasyonun sadece burun içinde olduğu durumlarda, septoplasti yani burun orta bölmesi cerrahisi yöntemiyle burun içindeki eğrilikler, yalnızca 30 dakika ile 1 saat arasında süren basit müdahalelerle düzeltilmektedir. Öte yandan eğrilik ve çeşitli deformasyonların burun dışında da görüldüğü kişilerde, rinoplasti yani burun estetik cerrahisi yöntemine de başvurulduğunda, ameliyat ve iyileşme süresi biraz daha uzayabilir" diye konuştu.

AMELİYATTA YAŞ SINIRI

Burun kemiği eğriliği cerrahisinin özellikle 18 yaşını geçmiş bireyler için rahatlıkla uygulanabileceğini belirten Yılmaz, "Öte yandan, 18 yaş altı çocuklarda ve yaşlılarda, uygulamanın gerekliliği hastanın durumuna bağlı olarak, doktor tarafından belirlenir. Özellikle çocuk hastaları daha basit yöntemlerle rahatlatmak mümkünse, cerrahiye başvurmamak tercih edilebilir. Yüz burun gelişimi ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğinden, kontrolsüz yapılan septoplastiler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocuk yaşlarda, çok büyük hasarlar ve ciddi bozukluklar yoksa ameliyatın geciktirilmesi daha doğru olacaktır" dedi.

UYGUN TEDAVİ BELİRLENMELİ

Burun tıkanıklıkları nedeniyle uygulanan burun ameliyatlarında olduğu gibi, sadece estetik amaçla yapılan ameliyatlarda da en önemli noktanın, hastaya rahat nefes aldırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Burun ameliyatı öncesinde, cerrahın burnun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Hastanın burnunun içyapısı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş olmalıdır. Estetik kaygılarla, aşırı agresif cerrahiler uygulanarak, burun hacminin gereğinden fazla azaltılması hastada nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle burun ameliyatlarında estetik ve işlevsel girişimlerin bir bütün olduğunun bilincinde olarak hastaya uygun olan tedavi biçimi belirlenmelidir" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun tıkanıklığı tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN