Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nitelikli eleman isyanı

Antalya OSB Başkanı Bahar, ücreti 2-3 bin liradan başlayıp pozisyonuna göre 10 bin lirayı aşacak düzeyde işlerle ilgili nitelikli eleman bulamadıklarından yakındı

Giriş Tarihi: 21.3.2015
Nitelikli eleman isyanı
Türkiye'nin en büyük 5 organize sanayi bölgesinden biri olan Antalya OSB, Döşemealtı İlçesi'nde iki ayrı bölümde toplam 692 hektar alanda, tamamı dolu 292 sanayi parselinden oluşuyor. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, tamamı dolu 292 parselden 230'unda fabrikaların faaliyette, 62'sinin de en geç 3 yıl içinde faaliyete geçmesi şartıyla inşaat veya proje aşamasında olduğunu kaydetti. Bahar, OSB'de çalışacak nitelikli eleman bulunamadığından yakındı.

BÜYÜK SORUN

OSB'de 8 ayrı sektörde 2014 sonu itibariyle toplam 11 bin 300 istihdam olduğunu belirten Ali Bahar, bugün itibariyle çalışan sayısının 12 bine yükseldiğini söyledi. Bir tarafta en büyük sorun işsizlikken diğer tarafta birçok yerde olduğu gibi OSB'de de nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu aktaran Ali Bahar, OSB'de sanayicilerin bağışlarıyla kurulan teknik ve meslek liseden öğrencilerin üniversiteye devam ettiğini, ancak yüzde 20'sine yakınının OSB'de kaldığını söyledi. Liseden OSB için yetiştirilen insan sayısının hem bu nedenle hem de çok hızlı büyüme nedeniyle yeterli olmadığını belirten Bahar, 2-3 bin lira, hatta çok daha yüksek rakamlarda ücretle çalışabilecek nitelikli eleman sıkıntısının OSB'deki hemen her sektörde yaşandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nitelikli eleman isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN