Deniz Baykal'da hafıza kaybı

Genel başkanlığında Antalya'da hiç önseçim yapmayan Deniz Baykal'ın, CHP Genel Merkezi'ni önseçim yapılmayan yerler için eleştirmesi garip karşılandı

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Deniz Baykal'da hafıza kaybı
CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Antalya'daki önseçim öncesi yaptığı bir açıklama, geçmişteki uygulamalarını hatırlayan partilileri oldukça şaşırttı. Seçim çalışmaları kapsamında Antalya'da vatandaşlarla bir araya gelen Deniz Baykal, aday adaylığı sürecini anlatarak başladığı konuşmasında, genel başkan olduğu dönemlerdeki aday belirleme yöntemlerini unutup CHP Genel Merkezi'ne verip veriştirdi.

CHP TABANINDAN KORKMA

CHP'nin merkez yoklaması uygulamasını sert bir dille eleştiren Deniz Baykal, "Daha neler göreceğiz. Ankara'da bir ölçü insan kendi arasında kapanmış 'yetki bende', 'sen şuradan ol ben buradan' diyor. Yok öyle bir şey kardeşim, kazan da gel kazan da. Milletten oy istiyorsun, milletin bir parçası Cumhuriyet Halk Partisi. Sen CHP'nin tabanından korkarsan CHP'yi milletin desteklediği parti haline nasıl getireceksin" şeklinde konuştu.

EN SON 1999 SEÇİMİNDE

Baykal'ın bu konuşması, CHP'lilerin hafızalarındaki geçmiş seçimlerle ilgili bilgileri tazeledi. Deniz Baykal'ın genel başkan olduğu yıllara giden CHP'liler, girilen son 3 genel seçim ile 4 yerel seçimde Antalya'da önseçim yapılmayıp adayların Ankara'dan belirlendiğini hatırladı. CHP, Baykal'ın genel başkanlığı döneminde Antalya'da en son 1999 genel seçimi öncesi önseçim yaptı. CHP'nin yüzde 8.7 oyla Meclis dışında kaldığı o seçimde Antalya'da yapılan önseçim, Baykal'ın bugünlerde üzerinde ısrarla durduğu üye bazında ve hakim gözetiminde değil, sadece delege bazında yapılan bir önseçimdi. Yerel seçimin de birlikte yapıldığı 1999'da, CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup seçilen Bekir Kumbul ismini ise Baykal bizzat kendisi belirlemişti.

2001 LİSTESİNİ DE YAPTI

CHP daha sonra Baykal'ın genel başkanlığı döneminde 2002 ve 2007 genel seçimleri ile 2004 ve 2009 yerel seçimlerine katıldı. Baykal bu seçimlerde de Antalya'da milletvekili aday listeleri ile belediye başkan adaylarını kendisi tayin etti. Baykal son olarak genel başkan olmadığı 2011 genel seçimi öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun tercihi ile Antalya'nın milletvekili aday listesini oluşturan tek belirleyiciydi. Baykal, listeyi belirlerken Antalya'da yapılan ön yoklama sonuçlarını ise hiç dikkate almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz Baykal'da hafıza kaybı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN