Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vurgunlar gitti yatırımlar geldi

Türel'in Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla patlayan yatırımların sırrı ortaya çıktı. Sadece araç kiralama ihalesi önceki döneme göre 1.9 milyon lira daha aşağı yapıldı

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Vurgunlar gitti yatırımlar geldi
Antalya'da Menderes Türel'in yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından başlayan yatırım patlamasının maddi kaynağının sırrı da yapılan ihalelerle ortaya çıkmaya başladı. Antalya'da dev projeler birbiri ardına hayata geçerken, il genelinde çalışma yapılmayan ilçe ve köy de kalmadı.

ÖNEMLİ KAYNAK OLDU
Yeni dönemde yapılan ihaleler, bir önceki dönemde yapılanlarla karşılaştırınca yatırım ve hizmetlerin kaynağının belediyenin bütçesini doğru kullanmak olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi bir önceki döneme göre aynı ihaleleri daha uygun fiyatlara yaparak yatırımlar için ciddi bir kaynak sağladı. İhaleler bir önceki yıla göre yüzde 50'yi aşan indirimlerle yapılırken aradaki fark belediyenin kasasında kaldı ve yatırımlara aktarıldı.

ARAÇ KİRALAMA VURGUNU

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sadece otomobil kiralama işinden bir önceki yıla göre yüzde 53 kar etti. 2014'te gerçekleşen yüzde 8.17'lik enflasyon da göz önünde bulundurulduğunda ise kar oranı yüzde 61'e ulaştı. 2014 yılında kiralanan 44 binek oto, 24 kombi araç, 10 minibüs, 13 kamyonet, 14 engelli taksi, servis aracı ve 2 hasta nakil aracına 3 milyon 747 bin 360 TL ödenirken, 2015'te aynı araçların ihalesi 1 milyon 771 bin 452 liraya yapıldı.

ARADAKİ FARK ÇOK BÜYÜK

Belediyenin kiraladığı araçlar yine bir önceki dönemde olduğu gibi aynı görevlerde kullanılırken, enflasyon göz önünde bulundurulmadan bile 1 milyon 975 bin 908 lira kar edildi. Aynı işi bir yıl sonra yarıdan daha az ücret ile yaptıran belediye, elde edilen kar ile hizmet yapma şansı buldu. Bir yıl ara ile yapılan iki ihale, dönemin CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın yönetiminin iş bilmezliğini ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin nasıl zarara uğratıldığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vurgunlar gitti yatırımlar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN