Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alt ıslatmanın tedavisi var

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Alt ıslatmanın tedavisi var
Çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri alt ıslatmadır. Mesane gelişimi tamamlanıp, tuvalet kontrolü sağlandıktan sonra alt ıslatma devam ediyorsa mutlaka araştırılmalıdır. 5-6 yaşına kadar mesane gelişimini tamamlayamayan çocukların geceleri alt ıslatması sosyal ve psikolojik açıdan sorunlara neden olmaktadır. Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Hakkı İrgil, çocukların gece alt ıslatması sorunu hakkında bilgi verdi.

NEDENİ GENLER OLABİLİR

Erkek çocuklarda daha yaygın görülen geceleri alt ıslatma sorununun iki grupta ele alındığını vurgulayan Op.Dr. İrgil, "Biri; doğumdan itibaren tuvalet kontrolünü sağlayamayan birincil tiptir. Diğeri ise; tuvalet kontrolünü en az 6 ay sağladıktan sonra yeniden altını ıslatmaya başlayan ikincil tiptir. Geceleri alt ıslatmaya neden olan faktörler; uykuda mesanenin dolduğunun hissedilmesindeki yetersizlik, derin uyku, düşük kapasiteli mesane ve genetik yatkınlık olabilir" dedi.

KRONİK HASTALIKLAR
Çocukların yaklaşık yüzde 10'unun gece alt ıslatmasına neden olan başka sağlık sorunları olabileceğini belirten İrgil, "Kronik idrar yolu enfeksiyonları, reflü gibi mesane hastalıkları, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve kabızlık da alt ıslatmanın sebepleri arasındadır. Gece alt ıslatma sorunu olan çocukların tedavisine başlamadan önce temelde başka hastalıkların yatıp yatmadığı araştırılmalıdır" diye konuştu.

6 YAŞ SINIRI
6 yaş ve sonrası mesane kontrolünü sağlayamayan çocukların mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirten İrgil, "Çocukta utanma ve toplumdan dışlanmaya kadar giden problemlere yol açan bu rahatsızlığın tedavisi de mümkün. Doktor, çocuk ve aile arasında güçlü diyalog, suçlama olmaksızın sorumluluk duygusunu pekiştirerek çocuğa yaklaşım, gerekirse ilaç ve cihazlarla desteklenen tedavilerle yüzde 90 oranında başarı sağlanmaktadır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alt ıslatmanın tedavisi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN