Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 metrede 'askıda' temizlik

Giriş Tarihi: 28.3.2015
30 metrede 'askıda' temizlik

Antalya'da yüksekliği 30 metreyi bulan cam kaplı plazaların temizliğini AÜ'de dağcılık eğitimi alan üniversite öğrencileri yapıyor. Gençler yukarıyı, kaldırımdan daha az riskli buluyor

Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören ve aynı zamanda dağcılık eğitimi alan gençler, dış cephesi cam kaplı iş merkezleri ve plazaları temizliyor. Zaman zaman 30 metreyi bulan yükseklikte asılı kalarak camları silen üniversiteliler, "Yukardaki risk, kaldırımda yürümekten daha az" diyor.

ENDÜSTRİYEL DAĞCILIK
Çok katlı alışveriş merkezleri ile iş merkezlerinin dış cephelerini temizleyen üniversiteli grup, bir endüstriyel dağcılık şirketi bünyesinde çalışıyor. Şirketin sahibi Heval Kal, temizlik sektöründe çalışan dağcıların 'endüstriyel dağcı' olarak adlandırıldığını belirtti. Kal, "Her biri alanında profesyonel. Endüstriyel dağcı denmesinin nedeni ise dağcı aparatları ve ipleriyle çalışmaları" dedi. Toros Antalya Mağara Araştırma ve Koruma Derneği üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Dağcılık Kulübü üyesi olan Ceyhun Mert, "Güvenlik prosedürlerini yerine getirdiğinizde yukarısı kadar güvenli bir yer bulamasınız" diye konuştu.

MİLLİ SPORCU İÇİN EK GELİR
Temizlik ekibinde çalışan 21 yaşındaki Sevda Geyik, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi. Aynı zamanda profesyonel dağcı olan, milli sporcu unvanı bulunan genç tırmanıcı, ekibin en tecrübelileri arasında. Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte kaya tırmanışı gerçekleştirdiğini söyleyen Geyik, "Endüstriyel dağcılık ile okul harçlığımı çıkarıyorum. amları silmenin tehlikesi, kaldırımda yürümekten daha az" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 metrede 'askıda' temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN